Lemondott tisztségéről a korrupciós botrányba keveredett EP-képviselő

Marie Arena az emberi jogi albizottságot vezette, amelyet szoros kapcsolat fűzött a gyanúba került szocialistákhoz.

Magyar Nemzet
Forrás: Politico2023. 01. 12. 9:57
Marie Arena
European parliament member Marie Arena poses for photographer during a photoshoot session at European parliament, Thursday 23 March 2017. BELGA PHOTO DIRK WAEM (Photo by DIRK WAEM / BELGA MAG / Belga via AFP) Fotó: DIRK WAEM / BELGA MAG / Belga via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyre terebélyesedő brüsszeli korrupciós botrány nyomán lemondott az Európai Parlament (EP) Emberi Jogi Albizottságának elnöki tisztségéről Marie Arena belga szocialista EP-képviselő – írja a Politico hírportál. A politikus a sajtó és ellenfelei támadásaira hivatkozva nyújtotta be lemondását, miközben ártatlanságát hangoztatja. Arena közölte: azért lép vissza tisztségétől, hogy megóvja saját és az Emberi Jogi Albizottság hírnevét.

Marie Arena neve többször is felmerült a tavaly decemberben kirobbant brüsszeli korrupciós botrány kapcsán, hiszen az egyik asszisztensét, az olasz Francesco Giorgit is letartóztatta a belga rendőrség.

Mint lapunk is megírta: elsősorban szocialista EP-képviselőkről és a strasbourgi parlamenttel szorosan együttműködő nem kormányzati szervezetekről derült ki, hogy nagy összegű készpénzt fogadtak el a katari és a marokkói kormányoktól lobbitevékenységért cserébe. A botrány kirobbanása óta négy embert tartóztattak le és helyeztek előzetes letartóztatásba korrupciós vádakkal: a görög szocialista Eva Kailit, az Európai Parlament akkori alelnökét, Pier Antonio Panzeri olasz volt szocialista EP-képviselőt – aki a vesztegetési hálózat feltételezett vezetője, a Fight Impunity nevű brüsszeli székhelyű civil szervezet vezetője –, az olasz Francesco Giorgit – Eva Kaili élettársát – és Nicolo Figa-Talamancát, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatóját. A belga rendőrség csaknem 1,5 millió eurót foglalt le a brüsszeli régióban az ügyben végrehajtott házkutatások során. A vád ellenük: bűnszervezethez tartozás, pénzmosás és korrupció. Egyes híradások szerint összesen hatvan EP-képviselő lehet érintett az ügyben.

A Politico saját értesüléseire hivatkozva tegnap azt állította: az emberi jogi albizottság korábbi elnöke különleges alkut kötött Katarral, egyes parlamenti meghallgatások „kiegyensúlyozatlanok” voltak, és arra is van bizonyíték, hogy miként dolgoztak együtt a kulisszák mögött a fő bűncselekményekkel gyanúsított személyek a bizottsággal. Arena elfogadott egy katari utazást is, arról azonban elfelejtett a hatályos uniós szabályoknak megfelelően nyilatkozni, hogy a repülőjegyét és a szállodáját is a katari kormány fizette. A politikus asszony ugyan elismerte az „adminisztratív vétséget”, szerinte azonban ezért az asszisztense a felelős, aki nem fejezte be a szükséges papírmunkát.

 

Borítókép: Marie Arena az Európai Parlamentben 2017-ben (Fotó: AFP/Dirk Waem)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.