Az Európai Bizottság biztonsági aggályokra hivatkozva megtiltotta 32 ezer dolgozójának és munkatársának a TikTok kínai közösségimédia-alkalmazás használatát – hívta fel a figyelmet a Politico brüsszeli hírportál, amely szerint ez is egy bizonyítéka a Nyugat és Peking között egyre növekvő feszültségnek.
A bizottság is megerősítette a tilalmat, közleményükben kibervédelmi aggályokra hivatkoznak, és megjegyzik, hogy más közösségi oldalakat is alapos vizsgálat alá helyeznek.
Mint arra a Politico is felhívja a figyelmet, a nyugati kormányokat egyre jobban aggasztják azok a bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy a kínai technológiai vállalatok a világszerte összegyűjtött hatalmas mennyiségű felhasználói adattal segítik a kínai hírszerző szolgálatok tevékenységét – hasonló vádak már a kínai térfigyelő kamerák esetében is felmerültek.
„Az EB Vállalati Igazgatósága úgy határozott, hogy a bizottság adatainak a védelme és a kiberbiztonság növelése érdekében felfüggeszti a TikTok alkalmazást a vállalati és azon személyes eszközökön is, amelyeken a bizottság mobileszköz-szolgáltatási feljegyzése szerint hivatalos tevékenységre is használnak” – állt a személyzetnek csütörtök reggel elküldött e-mailben.
Egy magas rangú tisztviselő a Politicónak nyilatkozva elmondta, hogy az a kompromisszum született, hogy ha a munkatársak ragaszkodnak a TikTok-hoz, akkor személyes telefonjaikon, eszközeiken munkához kapcsolódó tevékenységet ezentúl nem végezhetnek. Biztonsági szempontból, a „hozd be a saját mobilod” bizottsági irányt borzalmasnak jellemezték vezető tisztviselők.
A munkavállalóknak legkésőbb március 15-ig el kell távolítaniuk a kínai alkalmazást a telefonjaikról.
A TikTok is megszólalt
A Politicónak eljuttatott nyilatkozatban a kínai vállalat úgy fogalmazott:
Csalódottak vagyunk a döntést illetően, amely félrevezető és tévhiteken alapul. Felvettük a kapcsolatot a bizottsággal, hogy tisztázzuk a helyzetet és elmagyarázzuk, hogy hogyan védjük annak a 125 millió európai felhasználónak az adatait, akik havonta ellátogatnak a platformunkra
– fogalmazott a TikTok szóvivője.
A bizottság tájékoztatása szerint Washington nem helyezett nyomást az unióra a tilalom elrendelésére.
TikTok vezér a kongresszus előtt
A tengerentúlon már tavaly decemberben betiltották a TikTokot az összes szövetségi kormányzati eszközön ugyancsak hírszerző tevékenységre hivatkozva. Sőt időközben már több amerikai állam is hasonló szigorításokat vezetett be saját hatáskörében.
A TikTok vezérigazgatójának (Shou Zi Chew) ezenkívül márciusban tanúskodnia kell az amerikai kongresszus előtt az Egyesült Államok nemzetbiztonságát fenyegető lehetséges kockázatokról.
Tavaly augusztusban már a brit parlament is leállította TikTok-fiókját adatbiztonsági aggályokra hivatkozva.
Brüsszeli látogatásán a TikTok-vezért arra szólította fel a bizottság, hogy tartsa be az európai törvényeket. Az unióban eddig csak Hollandiában hoztak részleges tilalmat az alkalmazás használatát illetően, a többi tagállamban nem hoztak ilyen rendelkezéseket.
A TikTok ellen jelenleg Írországban folyik vizsgálat az európai adatvédelmi hatóság részéről az európai polgárok adatainak Kínába történő esetleges jogellenes továbbítása ügyében, ezzel ugyanis megszegnék az EU általános adatvédelmi rendeletét (GDPR).