A kolumbiai hatóságok tervei szerint legkevesebb hetvenet szállítanának el a vízilovakból, amelyekből jelenleg mintegy 130 található Antioquia tartományban, a Magdalena folyó mentén. Szakértők szerint a nagy testű, tájidegen állatok száma nyolc éven belül elérheti a négyszázat is, ha nem tesznek semmit a populáció kordában tartására.
A hírhedt drogbáró a beviteli tilalom ellenére négy vízilovat hozatott az 1980-as években a Napoles nevű, Bogotától kétszáz kilométerre fekvő birtokára. Azután, hogy a rendőrség 1993-ban végzett Pablo Escobarral, a magára hagyott Hacienda Napoles turistalátványossággá vált az ott élő vízilovakkal együtt, amelyek a kedvező klímának köszönhetően elszaporodtak a környező folyókban.
A háromtonnásra is megnövő vízilovaknak nincsenek természetes ellenségeik Kolumbiában, és veszélyt jelentenek az élővilág sokszínűségére, mert nagy mennyiségben keletkező ürülékük megváltoztatja a folyók vízének kémiai összetételét, és hátrányosan befolyásolhatja olyan fajok életterét, mint a manátuszok (tengeri tehenek) vagy a kapibarák (vízidisznók). A kolumbiai kormány tavaly toxikus invazív fajnak nyilvánította a vízilovakat.
A túlszaporodott vízilovak áttelepítésének terve egy éve érlelődik
– közölte Lina Marcela de los Ríos Morales, a tartományi környezetvédelmi minisztérium állatvédelmi és -jóléti igazgatója.
A tervek szerint az állatokat élelemmel csalnák konténerekbe, és teherautón a 150 kilométerre fekvő Rionegro nemzetközi repülőterére vinnék, ahonnét légi úton szállítanák el őket Indiába és Mexikóba, a befogadásukra alkalmas állatkertekbe és állatmenhelyekre.
A relokációval megbízott helyi környezetvédelmi hatóság, a Cornare kivitelezhetőnek tartja a tervet, annál is inkább, mert már vannak tapasztalatok a hatalmas testű állatok országon belüli áthelyezésével állatkertekbe.
A terv szerint hatvan vízilovat Indiába, a Gudzsarát államban működő Greens Zoological Rescue & Rehabilitation Kingdom állatmenhelyre telepítenek át, ami fedezné a konténerek és a légihíd költségeit is. Tíz vízilovat mexikói állatkertekben és állatmenhelyeken helyeznének el.
Főleg a Hacienda Napolest övező folyókban tanyázó vízilovakat vinnék külföldre, a drogbáró egykori birtokán élő állatokat a helyükön hagynák, mert a haciendán ellenőrzés alatt tartják őket, és nem jelentenek veszélyt a helyi ökoszisztémára.
Az Afrikában őshonos és Kolumbiában nem kívánatos vízilovak befogadására készségét nyilvánította Botswana, Ecuador és a Fülöp-szigetek is – közölte Antioquia tartomány kormányzói hivatala.