Szerencsésen megérkezett a Crew Dragon űrhajó a Nemzetközi Űrállomásra

Négy űrhajóssal a fedélzetén sikeresen dokkolt pénteken a SpaceX amerikai űrkutatási vállalat Crew Dragon űrhajója a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), a csatlakozást az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) webkamerája élőben közvetítette.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 03. 03. 16:04
-, 2020. augusztus 2. Az amerikai ûrkutatási hivatal (NASA) által 2020. augusztus 2-án közreadott képen Bob Behnken és Doug Hurley amerikai asztronauták a SpaceX amerikai ûrkutatási magánvállalat Crew Dragon személyszállító ûrkapszulájában ülnek, mielõtt az leválik a Nemzetközi Ûrállomásról augusztus 1-jén. Az ûrkapszula várhatóan augusztus 2-án ereszkedik le fékezõernyõkkel a Mexikói-öbölbe. MTI/EPA/NASA Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az űrkapszulában egy egyesült arab emírségekbeli asztronauta, Szultán an-Nejádi is helyet kapott a NASA két űrhajósa, Stephen Bowen és Warren Hoburg, valamint az orosz Andrej Fegyajev mellett.

Hoburg, Fegyajev és Nejádi először jár az űrben, Bowennek viszont ez már a negyedik útja.  Az október óta fent tartózkodó amerikai–orosz–japán csapatot, Nicole Mannt, Josh Cassadát, Vakata Koicsit és Anna Kikinát váltják, akik pár nap múlva térnek haza.

Hat hónapos missziójuk során az űrhajósokra több mint 200 feladat vár, köztük technikai próbák, illetve az emberi sejtek űrbéli körülmények közötti növekedésének vizsgálata, valamint az égés mikrogravitációs környezetben történő folyamatának tanulmányozása.

A kutatások segítséget adnak a NASA Artemis nevű missziójának keretében tervezett jövőbeni, hosszabb távra szóló űrutazásaihoz. A program célja, hogy 2024-ben ismét embert juttasson a Holdra. Az új Hold-programban az Elon Musk milliárdos által alapított SpaceX mellett európai, kanadai és japán űrügynökségek is részt vesznek.

A SpaceX a NASA-val kötött szerződés alapján biztosítja a Falcon 9 rakétát és a Crew Dragon kapszulát, míg a NASA a felbocsátáshoz szükséges létesítményekkel járul hozzá a küldetésekhez. A repülést és a landolást is a SpaceX központjából irányítják Los Angelesben.
Borítókép: Crew Dragon űrhajó (Fotó: MTI/EPA/NASA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.