Az eddigi hírekkel ellentétben Kijev hivatalosan is megerősítette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök személyesen jelenik meg a G7-ek hirosimai csúcstalálkozóján, de biztonsági okokból egyelőre nem közölték, hogy pontosan mikor érkezik. A G7-ek (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Németország, Franciaország, Olaszország és a házigazda Japán) vezetői a Hirosima elleni 1945-ös amerikai atomtámadás emlékművénél kezdték a háromnapos találkozó hivatalos programját.
Az erősen szimbolikus helyszínen a találkozó fő témája az ukrajnai háború.
Zelenszkij célja a látogatással, hogy a tervezett ellenoffenzívához további fegyvereket és segélyeket szerezzen a háborúban álló ország számára. „Az a feladatunk, hogy fenntartsuk az Ukrajnának nyújtott nemzetközi támogatás és kommunikáció lendületét. Bízom abban, hogy ezt a feladatot teljesíteni fogjuk” − idézi Zelenszkij csütörtök esti televíziós beszédét a The New York Times amerikai napilap.
A kiszivárgott hírek szerint az Egyesült Államok újabb szankciókat tervez bejelenteni a hétvége folyamán, amelyekkel kibővítenék azoknak a szervezeteknek a körét, amelyekkel szemben büntetőintézkedéseket alkalmaznának az Oroszországgal való üzletelés miatt.
Tovább bővítjük az exportellenőrzéseket, hogy még nehezebbé tegyük Oroszország számára a hadigépezet fenntartását
− mondta egy magas rangú kormányzati tisztviselő, aki névtelensége megőrzése mellett nyilatkozott a hivatalos bejelentés előtt. „Ez magában foglalja a hadszíntér szempontjából kulcsfontosságú árukategóriák széles körű korlátozását, valamint azt, hogy a kereskedelmi feketelistára való felvételükkel mintegy hetven oroszországi és harmadik országbeli szervezetet zárunk el az amerikai exporttól” − tette hozzá a tisztviselő.
Az új csomag emellett több mint háromszáz új szankciót tartalmaz majd magánszemélyek, szervezetek, hajók és repülőgépek ellen. „Ezek a kijátszás ellen irányulnak majd. A pénzügyi közvetítőkre, valamint Oroszország és más, a háborút támogató szereplők jövőbeli energia- és kitermelési képességeire vonatkoznak” − mondta a tisztviselő.
A szankciók egyebek mellett a több milliárd dolláros orosz gyémántipart is céloznák, ezt azonban egyszerűbb mondani, mint véghez vinni. A G7 többek között fejlett eredetkövetési technikák alkalmazását is vizsgálja majd, de ahhoz, hogy elérjék céljukat, szükség lesz az olyan nagy felvásárlók megnyerésére, mint az EU-tag Belgium (amely eddig sikeresen megakadályozta, hogy a gyémánt bekerüljön az uniós szankciós csomagokba) vagy India, amely megfigyelőként vesz részt a hirosimai találkozón.
India eddig tartózkodott az orosz agresszió nyílt elítélésétől, és továbbra is szoros kapcsolatokat tart fenn Oroszországgal. Néhány hete az ukrán külügyminiszter-helyettes, Emine Dzsaparova Indiába látogatott, hogy humanitárius segítséget, gyógyszereket és orvosi felszereléseket kérjen a dél-ázsiai országtól.