Franciaországban alaposan felkorbácsolta az indulatokat, hogy az utóbbi időben egyre több alkalommal viselnek a diákok muszlim öltözéket, különös tekintettel az abayára. Két lyoni iskolában összesen 170 olyan esetet jegyeztek fel, hogy muszlim vallású tanulók ebben a tipikus hosszú ujjú, egész testet elfedő köpenyszerű ruhában jelentek meg. A témáról beszámoló jobboldali politikus, Gilbert Collard azt írta a Twitteren, hogy ideje mindenkinek felnyitni a szemét, mivel a radikális iszlám győzött az iskolákban; olyan nagy a nyomás, hogy a tanárok nem mernek kamera előtt nyilatkozni.
A fenti felvételen jól látszik, ahogy a muszlim diáklányok hátrahajtják a fejkendőjüket, mielőtt belépnek az iskola épületébe, a 2004. március 15-i 2004-228-as törvény értelmében ugyanis a francia közoktatásban, azon belül a középiskolákban, az általános iskola alsó és felső tagozatában tilos a vallási hovatartozást nyíltan mutató szimbólumok vagy ruházat viselése. A fejkendővel szemben azonban tolerálják az iskolák a hagyományos hosszú muszlim ruha, az abaya viselését, ezzel kapcsolatban az egyik diáklány elárulta, hogy az osztályába járó 30 tanulóból 16-18 abayát hord, a stábnak nyilatkozó lányok elmondása alapján néhány tanár rosszallóan néz rájuk emiatt. Arcukat és nevüket nem vállalva pár oktató elmondta, hogy az abayát viselő diákok szándékosan vagy akaratlanul, de erős nyomást gyakorolnak az egész intézményre.
A riportot készítő BFMTV kiemeli a témával kapcsolatban, hogy Franciaországban egyelőre nincs arra vonatkozó központi szabályozás, hogy az abaya vallásos öltözéknek számít-e, egy 2022-ben kiadott miniszteri körlevél értelmében az iskolák vezetésének hatáskörébe tartozik eldönteni, hogy akként kezelik-e.
A stáb által felkeresett két lyoni középiskolában közel kétszáz abayát számoltak meg; a tankerület azt ígérte, hogy a szeptemberi tanévkezdésre kidolgoznak egy szabályzatot az iskolai öltözködésre vonatkozóan, amit minden szülővel alá fognak írattatni.