Redut
Az orosz híradások szerint a Redut – amely az egyik legjelentősebb magánhadsereg az országban – az elsők között lépett be az ukrajnai konfliktusba. A Redut katonái korábban Szíriában is tevékenykedtek, ám az ukrajnai konfliktus sem idegen a számukra, egy harkivi ukrán szervezet őket is háborús bűnökért ítélte el az ukrajnai invázióban vállalt szerepük miatt. Sőt egy ukrán bíróság a múlt héten három Redut-zsoldost ítélt el a háborúban betöltött szerepük miatt.
Az országban elkövetett háborús bűnöket dokumentáló Human Rights in Ukraine nonprofit szervezet szerint a Redutot az orosz védelmi minisztérium irányítja, a fizetések azonban Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz kötődő oligarcháktól származhatnak – írta a New York Post.
E.N.O.T.
Az E.N.O.T.-csoport, amely az Egyesült Népi Közösségi Társulás orosz megfelelőjének rövidítése, 2011-ben alakult, dedikáltan azért, hogy az ukrajnai Donbasz régióban szervezzen milíciákat. A csoport korábban Szíriában is tevékenykedett, sőt az a hír terjengett róla, hogy Oroszországból, Montenegróból és Szerbiából származó gyermekkatonákat is bevetett.
Slavonic Corps
A Slavonic Corpsot 2013-ban hozta létre Hongkongban egy másik PMC (Moran Security Group) két korábbi tagja. A zsoldoscsoport ugyancsak Szíriában harcolt, feladatuk az olajlétesítmények visszaszerzése volt az Iszlám Államtól (ISIS). A stratégiai és nemzetközi tanulmányok központja (CSIS) szerint a szíriai állam logisztikai hálózatára szorult csoport az elavult fegyverei miatt vereséggel zárta az akciót, sőt Oroszországba visszatérve fel is oszlatták azt. Most a Wagner miatt lehetséges, hogy a szervezetet vagy annak egy utódját újra életre keltik.
Megmaradt a Wagner dominanciája
– Még Prigozsin múlt havi, Putyin elleni lázadási kísérlete után is a Wagner-csoport marad Oroszország domináns zsoldosereje – mondta Rebekah Koffler hírszerzési szakértő. A The Postnak nyilatkozva hozzátette: a Wagner-csoport nem veszített a lendületéből, inkább csak átcsoportosítja magát Belaruszba.
Szerinte mindezt az is alátámasztja, hogy a Wagner kiképzőtábort állít fel egy használaton kívüli katonai bázison, amelyet Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök ajánlott fel nekik.