Orvosi feljegyzéseket, személyazonosító okmányokkal kapcsolatos információkat, katonai bázisok személyzetének listáit, katonai bázisok fotóit, haditengerészeti ellenőrzési jelentéseket, hajószemélyzeti listákat, adóügyi nyilvántartásokat és még sok egyéb minősített amerikai védelmi minisztériumi (Pentagon-) irathoz juthatott hozzá Moszkva Malin keresztül egy apró hiba miatt – hívta fel a figyelmet a Magyar Hírlap.
Többek között a Financial Times brit lap arról számolt be a minap, hogy az amerikai hadsereggel kapcsolatos, tíz évre visszamenő e-mailek milliói kerülhettek először a nyugat-afrikai Maliba, majd onnan Oroszország kezébe.
A Pentagon Malival sem kívánta megosztani az érzékeny információkat; egy elírás miatt kerülhetett sor a bakira: ugyanis nem a hadsereg „.mil” végződést írták a csatolmányhoz, hanem a „.ml”-t, vagyis az afrikai ország azonosítóját.
Az ügyre rálátók szerint ez nem először fordult elő, hiába figyelmeztették már erre az amerikai kormányt. Johannes Zuurbier, egy holland vállalkozó – aki egy rendszert létrehozva megpróbálta „elkapni” ezen leveleket, mielőtt rossz kézbe kerülnek – jelezte, hogy január óta mintegy 120 ezer félreirányzott elektronikus levelet „fogott el”. Az ilyen esetek elmondása szerint annyira gyakoriak, hogy a kiépített rendszere is túlterhelődött.
A személyes adatokat és katonai bázisokról szóló információkat is tartalmazó félreirányzott levelek egy részét a katonai személyzet tagjai, az amerikai hadsereggel együttműködő utazási irodák, az amerikai hírszerzés, magánvállalkozók és mások küldték.
Például egy év elejéről származó e-mail állítólag James McConville tábornok, az amerikai hadsereg vezérkari főnöke indonéziai látogatásának útitervét tartalmazta, beleértve a szobaszámok teljes listáját, valamint McConville szobakulcsának a Grand Hyatt Jakartában történő átvételének részleteit.
A védelmi minisztérium tisztában van ezzel a problémával, és komolyan veszi a titkosított nemzetbiztonsági információk vagy a minősített, de nem titkosított információk minden jogosulatlan nyilvánosságra hozatalát
– áll Tim Gormannek, a tárca szóvivőjének a The Verge hírportálnak küldött válaszában.
Gorman hozzáteszi, hogy a „.mil” domainről Maliba küldött e-maileket blokkolják, és a feladó értesítést kap, hogy hitelesítenie kell a címzettek e-mail-címét.
Amikor az amerikai sajtó John Kirbyt, a Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációs koordinátorát kérdezte, ő úgy felelt, hogy a Pentagon nem sokat tehet akkor, ha külső szereplők rossz címre küldik a leveleket, de foglalkoznak az üggyel, és képzéseket tartanak.
Zuurbier egyébként azt állítja, hogy azokhoz az e-mailekhez, amelyeket ő fogott el, egyelőre senki más nem fér hozzá, majd hozzátette, hogy hamarosan lejár a Mali kormányával kötött szerződése, és attól kezdve egyetlen levél sem lesz biztonságban.