Franciaország, Németország, Spanyolország és Lengyelország egyes régióiban is perzselő hőmérséklet uralkodik. De a megszokottnál nagyobb a forróság Marokkóban, Jordániában és Irakban is.
Spanyolországban és Jordániában erdőtűz is kialakult a meleg és száraz időjárás miatt, Irakban pedig áramkimaradásokat okozott a kánikula.
Japán keleti részén vasárnap és hétfőn 38-39 Celsius-fokra számítanak, a szigetország meteorológiai ügynöksége itt is figyelmeztetést adott ki. A távol-keleti ország más területein azonban fél nap alatt több eső esett, mint július egészében. Az északi Akita városában földcsuszamlást okozott a heves esőzés, így mintegy kilencezer embert evakuáltak otthonaikból.
A monszun és a forróság váltakozása Indiát sem kerülte el, itt a hőséget követően az esőzések 90 ember halálát okozták az ország északi részében. A fővároson, Újdelhin keresztül folyó Yamuna 208,66 méteres rekordmagasságot ért el, az alacsonyan fekvő hatalmas városban így húszmillió embert fenyeget az árvíz.
A tengerentúlon a legforróbb Kalifornia, Új-Mexikó, Nevada és Texas államokban a hétvégén várják a hőhullám tetőzését. A sivatagos Arizonában a legsúlyosabb a helyzet, itt 16 napja 43 Celsius-fok feletti a hőmérséklet.
A Fehér Ház az alacsony jövedelmű háztartások miatt különösen aggódik, ugyanis ők gyakrabban végeznek kültéri fizikai munkát, a házaik hőtartó-képessége szerényebb, és gyakran megfelelő klímaberendezéssel sem rendelkeznek.
A kaliforniai Death Valley (a halál völgye) a Föld egyik legforróbb pontja, ahol szakértők szerint vasárnap új csúcsot regisztrálhatnak, ugyanis a hőmérséklet elérheti az 54 Celsius-fokot is.
A tudósok szerint a globális felmelegedés – amelyet jelentős részben a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés okoz – áll a hőhullámok megszaporodása és fokozódása mögött világszerte.
Richard Allan, a brit Readingi Egyetem klímatudományi professzora az Al Dzsazíra pánarab hírtelevíziónak elmondta, hogy az időjárási viszonyok az emberi tevékenység által légkörbe pumpált üvegházhatású gázok miatt súlyosbodnak. Hozzátette: – A nagy meleg tovább fokozza az időjárási szélsőségeket. Ha nem kezeljük az üvegházhatású gázok növekedését, amelyek felmelegítik bolygónkat, akkor a hőhullámok csak forróbbak és intenzívebbek lesznek.