Brüsszelben a magas energiaáraktól várnák a hiány csökkenését
Az unió végrehajtó testülete rámutatott, hogy a tagállamoknak ismét be kell tartaniuk a 2020-ban a koronavírus-járvány miatt átmenetileg felfüggesztett költségvetési fegyelmet. A Stabilitási és Növekedési Paktum értelmében a tagállamoknak szigorú költségvetési politikát kell folytatniuk, vagyis
- az államháztartási hiány nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát,
- az államadósság pedig a 60 százalékát.
Magyarországon 2024-ben a hiány a kormány várakozásai szerint 4,5 százalék lehet, a bizottság ugyanakkor ennél magasabb mutatóra számít.
A magyar kormány középtávú adósságcsökkentési tervét ugyan elismerik Brüsszelben, de kifogásolják, hogy ezt nem az uniós ajánlásokkal összhangban teszi, vagyis hogy
a hiány 3 százalék alá csökkentését az állami beruházások átütemezésével gyorsítaná fel hazánk, nem pedig a rezsicsökkentés megszüntetésével.
A most közzétett országspecifikus jelentésben a bizottság ráadásul kifejezetten megemlíti, hogy a hiány már 2024-ben is csökken, részben pont azért, mert rezsicsökkentés, vagyis a közműcégeknek fizetendő árkompenzáció az alacsonyabb világpiaci árak miatt kevesebbe kerül a költségvetésnek.
Tavaly a rezsicsökkentés költsége elérte a GDP 1,6 százalékát, idén már csak 0,9 százalékát éri el, 2025-ben pedig 0,4 százalékát teszi ki.
Az orosz–ukrán háború és az EU által bevezetett szankciók, valamint a világjárvány utóhatásai miatt 2022-ben soha nem látott gyorsasággal emelkedett a kőolaj és a földgáz, valamint a villamos energia világpiaci ára. Ezért az elmúlt két évben rekordot döntött egész Európában az infláció, a magas energiaárak pedig már a közepes jövedelmű háztartásoknál is jelentős életszínvonal-csökkenést okoztak, elsősorban Nyugat-Európában.
A bizottság azért is támadja a rezsicsökkentést, mert álláspontjuk szerint az alacsonyabb árak kevésbé ösztönzik a lakosságot az energiamegtakarításra és az energiahatékonyságra. Ez azt jelenti, hogy
Brüsszel szerint a magas energiaárak előnyösek, mivel a megfizethetetlen közüzemi díjak miatt spórolásra kényszerülnek a családok,
ezzel elfedve az orosz energiahordozókra bevezetett szankciók káros következményeit és az EU növekvő kiszolgáltatottságát.