Nikol Pasinján miniszterelnök a parlamentben elmondta, kormánya később dönt arról, mikor lép ki a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből (ODKB), amely Oroszországot, Fehéroroszországot és a volt szovjet közép-ázsiai országokat, Kazahsztánt, Kirgizisztánt és Tádzsikisztánt tömöríti.
Az Oroszországgal évek óta egyre szélesedő szakadék következtében Örményország korábban befagyasztotta részvételét a szövetségben, lemondta a közös hadgyakorlatokon való részvételét, és elutasította az ODKB csúcstalálkozóit, írja az Euronews.
Pasinján szerdán a parlamentben először mondta ki, hogy Örményország ki fog lépni az ODKB-ból, és hogy a kormány később dönt arról, hogy mikor teszi meg a végső lépést. Az orosz hatóságok részéről egyelőre nem érkezett kommentár.
Örményország kapcsolatai Oroszországgal, régi szponzorával és szövetségesével egyre feszültebbé váltak, miután Azerbajdzsán szeptemberben villámgyors katonai hadjáratot indított a karabahi régió elfoglalására, véget vetve az örmény etnikai szeparatista uralom három évtizedének.
Az örmény hatóságok azzal vádolták a 2020 óta Hegyi-Karabahba vezényelt orosz békefenntartókat, hogy nem tudták megállítani Azerbajdzsán támadását. Moszkva, amelynek katonai bázisa van Örményországban, visszautasította a vádakat, azzal érvelve, hogy csapatainak nincs felhatalmazása a beavatkozásra.
A Kremlt viszont feldühítették Pasinján azon erőfeszítései, hogy elmélyítse Örményország kapcsolatait a Nyugattal és eltávolítsa országát a Moszkva által dominált szövetségektől.
Oroszországot különösen bosszantotta Örményország azon döntése, hogy csatlakozik a Nemzetközi Büntetőbírósághoz, amely tavaly vádat emelt Putyin ellen az ukrajnai orosz akciókkal kapcsolatos állítólagos háborús bűnök miatt. Moszkva, amely a harmadik éve húzódó ukrajnai konfliktussal van elfoglalva, nyilvánosan aggodalmát fejezte ki Örményország nyugatra tolódása miatt.