„Örményország beleegyezett abba, hogy visszaad négy falut, amelyeket az 1990-es évek óta megszállás alatt tartanak” – jelentette be a nagy hírt közösségi oldalán Aykhan Hajizada, az azeri külügyminisztérium szóvivője, miután pénteken miniszterelnök-helyettesi szinten tárgyalt Baku és Jereván. A megállapodásra az örmény külügyminisztérium is reagált, a tárca közleményében kiemelte, a megállapodás a területekről szóló megbeszélések nyolcadik fordulóján született meg. Nikol Pasinján örmény miniszterelnök pedig úgy fogalmazott,
ebben a folyamatban az Örmény Köztársaság a határok kijelölésével és biztonságával kapcsolatos kockázatok csökkenését kapja.
Hozzátette: a gyakorlatban a megállapodás csupán két falut érint, mert örmény híradások szerint az érintett települések egy része már jó ideje azeri ellenőrzés alatt állt. A kormányfő ugyanakkor leszögezte, „jelentős eseményről” van szó. Baku még március 9-én közölte, igényt tart a négy határ menti falura, egyúttal rámutatott, ezeken kívül vannak még olyan települések, melyek hovatartozását tisztázatlannak tekinti.
Az MTI emlékeztetett, Azerbajdzsán tavaly ősszel egynapos villámháborúval foglalta vissza a Szovjetunió 1991-es összeomlását megelőző évek óta vitatott hovatartozású – addig többségében örmények lakta, de nemzetközileg Azerbajdzsán részeként elismert – szakadár Hegyi-Karabahot, ahonnan az örmény lakosság szinte egésze elmenekült az offenzívát követően.
Az elmúlt hónapok ráadásul meglehetősen viharosak voltak Jereván és Baku számára, ám a négy falu átadása Azerbajdzsánnak annak a jele, hogy rendeződni látszik a viszony a két ország között.
A felekre azonban nemzetközi nyomás is nehezedett, mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió felszólította a két országot, kössenek békemegállapodást. Antony Blinken amerikai külügyminiszter szombaton közösségi oldalán úgy reagált a megállapodásra, hogy „fontos lépés egy tartós és méltóságteljes békemegállapodás megkötése felé”. A török külügyminisztérium is hasonlóan fogadta az új eredményeket.
A pozitív fejlemények ellenére a térségben békefenntartó csapatok állomásoznak, ám előrejelzések szerint már nem sokáig. Az orosz kontingens a 2020-as, második hegyi-karabahi háború után érkezett a régióba, kivonásukat a héten kezdték meg. A Kreml pénteken jelentette be, Vlagyimir Putyin orosz elnök azeri kollégájával, Ilham Alijevvel hétfőn fog találkozni. A Reuters hírügynökség értesülései szerint a két államfő az orosz–azeri stratégiai partnerségen túl regionális kérdésekről is fog tárgyalni.