Az elmúlt hét különösen viharos volt Weber számára, emlékeztet a szerző. Orbán Viktor magyar miniszterelnök az Európai Parlamentben frusztrált magyargyűlölőnek nevezte. A Zöldek azzal vádolták, hogy „a szélsőjobb barátja”, míg saját pártja, a CSU azzal támadta, hogy túlságosan közel áll a Zöldekhez.
Weber Orbánt „a múlt emberének” minősítette, ám a cikk szerzője szerint „azonban Weber állítása Orbánról kétségtelenül túlzás”.
Az Európai Parlamentben a jobboldali blokk olyan nagyra nőtt, hogy az EPP vezetője már nem tudja teljesen megkerülni őket.
Ez magyarázhatja Weber azon törekvését, hogy bizonyos kérdésekben együttműködjön a jobboldali erőkkel, beleértve Giorgia Meloni Olasz Testvérek pártját is.
A lap emlékeztet ara, hogy Orbán Viktor pontosan megfogalmazta, mi a baja a magyarokkal és személy szerint a magyar miniszterelnökkel az EPP vezetőjének, hogy Weber azért lett „magyargyűlölő”, mert nem segítette őt az Európai Bizottság elnöki székébe 2019-ben.
Sajnálom, hogy az Európai Néppárt frakcióvezetője zárójelbe teszi a valóságot. Azt mondja, hogy a magyar kormányzó párt nem nyerte meg az európai választásokat Magyarországon. Negyvenöt százalékot kaptunk. Önök Németországban harmincat, akkor ki nyert itt? És ha már ön nem riadt vissza a személyes megjegyzésektől, nekem is engedjen meg egy személyes megjegyzést. A harag rossz tanácsadó. Tudjuk, hogy vannak konfliktusok közöttünk. 2018-ban jelentős szerepet játszottam abban, hogy ön nem lehetett bizottsági elnök. Én támogattam volna önt, meg is ígértem, hogy támogatni fogom. Csak ön azt nyilatkozta utána, hogy nem akar a magyarok szavazatával bizottsági elnök lenni. Hát nem lett. Ezért haragszik rám. Ott akar ülni abban a székben, ahol most Ursula von der Leyen van, de rájött, hogy miattam nem ül ott, ezért haragszik rám. De ezen én nem tudok segíteni.
Manfred Weber eközben a saját pártjában is támadások célpontjává vált. Egy interjúban ugyanis felvetette, hogy a CDU/CSU-nak nyitottnak kellene lennie egy esetleges koalícióra a Zöldekkel a következő német választások után. Ez ellentmond Markus Söder irányvonalának, aki a CSU sorsát a Zöldek ellenségképéhez köti.
A szerző végül arra a következtetésre jut, hogy Weber jövője a CSU-ban nagyban függ majd Markus Söder sikerességétől is. Egyelőre azonban a brüsszeli pozíciója bizonyos függetlenséget biztosít számára a hazai pártpolitikától, ami előnyére válhat a jelenlegi helyzetben.
Borítókép: Markus Söder, a CSU elnöke és Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke sajtótájékoztatón vesz részt (Fotó: AFP)