Az incidens a University of Wisconsin-Milwaukee kampuszán történt, ahol Harris egy kampányeseményen beszélt, amikor egy pro-Hamász aktivista félbeszakította, és az izraeli–palesztin konfliktus kapcsán tett megjegyzéseket.
A diák, aki palesztin szolidaritás kifejezésére hagyományos keffiyeh kendőt viselt, azt kérdezte Harristől:
És mi van a népirtással? Mi van azzal a 19 ezer gyermekkel, akik meghaltak, és ön nem nevezi ezt népirtásnak?
Harris a zavartalan válaszolt:
Amit mond, az valós. Ez nem az a téma, amiről ma beszélni jöttem, de ez egy valós probléma, és tiszteletben tartom a véleményét.
Ez a kijelentés gyorsan felháborodást váltott ki, különösen az amerikai zsidó közösség és az Izrael-párti politikai körök részéről, akik szerint Harris megszólalása burkoltan támogatta azt a hamis és sértő vádat, miszerint Izrael népirtást követ el. A kritikusok, köztük David Friedman volt amerikai izraeli nagykövet, rendkívül kemény szavakkal illették az alelnököt.
Kamala Harris nyilvánosan kijelentette, hogy Izrael népirtást követ el. Ezzel megerősítette azt a gonosz vádaskodást, amely alaptalanul az izraeli önvédelem elleni antiszemita propagandát erősíti.
– mondta Friedman, aki szerint az alelnök álláspontja igazságtalan és káros, és kizárja őt bármilyen vezető pozícióból, különösen az elnökségből.
A Harris körüli vita tovább fokozódik, mivel ez nem az első alkalom, hogy hasonló helyzetbe kerül. Már 2021-ben is történt egy hasonló incidens, amikor a George Mason Egyetemen egy diák azt állította, hogy Izrael etnikai tisztogatást hajt végre. Akkor Harris azzal válaszolt, hogy
örül, hogy a diák megosztotta a véleményét.
Ez az eset is komoly felháborodást váltott ki az amerikai zsidó közösség körében, mivel sokan úgy értelmezték, hogy Harris támogatja a diák álláspontját.
Az alelnök kijelentése különösen kritikus pillanatban hangzott el, hiszen Izrael a Hamász terrorszervezet vezetőinek likvidálására irányuló katonai műveleteket folytat a Gázai övezetben. Alig egy nappal Harris beszéde előtt Izrael hadserege megölte Jahja Szinvárt, a Hamász egyik vezetőjét. A konfliktus kiéleződése közepette Harris kijelentése tovább feszíti az amerikai belpolitikát, ahol a zsidó szavazók egyre inkább eltávolodnak a Demokrata Párttól.
A legutóbbi felmérések szerint a zsidó közösség támogatása drasztikusan csökkent a Biden–Harris-adminisztráció irányába, és sokan Harris kijelentését egyértelműen károsnak tartják a Demokrata Párt számára.
Harris politikai pályafutása egyre inkább terheltté válik a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos állásfoglalásai miatt.
Borítókép: Kamala Harris amerikai alelnök és demokrata elnökjelölt a wisconsini Green Bayben tartott kampányrendezvényen beszél 2024. október 17-én (Fotó: AFP)