Kezdődik a kétnapos csúcstalálkozó Brüsszelben

Orbán Viktor ma és pénteken az Európai Tanács ülésén vesz részt Brüsszelben. A főbb napirendi pontok között Ukrajna, a Közel-Kelet, a versenyképesség, a migráció és külügyi kérdések szerepelnek.

2024. 10. 17. 5:05
Orbán Viktor
Orbán Viktor Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor ma és pénteken az Európai Unió Tanácsának csúcstalálkozóján vesz részt, Brüsszelben. A főbb napirendi pontok között az orosz–ukrán háború, a közel-keleti válság, az EU versenyképességének javítása, a migráció és külügyi kérdések szerepelnek.

Az uniós vezetők az orosz–ukrán háborúnak minden vetületét megvitatják, így a fronton kialakult helyzettel kapcsolatos fejleményeket is. A megbeszélések tárgya az Ukrajnának továbbra is nyújtandó átfogó támogatás kérdésköre is. Az uniós vezetők megvitatják a legfrissebb közel-keleti eseményeket is. Ennek során kiemelt figyelmet szentelnek annak, hogy a régióban kritikus mértékben eszkalálódott az erőszak.

Az Európai Unió Tanácsa hivatalos oldalán korábban közzétett nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy az EU a leghatározottabban elítéli Irán Izrael elleni támadását, és az összes felet felszólítja arra, hogy tanúsítson maximális önmérsékletet, és tartsa tiszteletben a nemzetközi humanitárius jogot. 

Az EU teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy csökkentse a feszültségeket és hozzájáruljon a helyzet enyhítéséhez annak érdekében, hogy ne alakuljon ki veszélyes regionális konfliktus.

A versenyképesség kapcsán az Európai Unió Tanácsának 2024. április 17–18-i rendkívüli ülésén az uniós vezetők egyetértettek abban, hogy új versenyképességi megállapodásra van szükség. Ezzel összefüggésben a vezetők a mostani csúcstalálkozón át fogják tekinteni az EU versenyképességének fokozása terén elért eredményeket.

Mindez egy héttel azután következik, hogy Orbán Viktor a strasbourgi plenáris ülésen bemutatta a soros elnökségi programot, amelyet feszült vita követett. Az EP-képviselők, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Manfred Weberrel, az Európai Néppárt (EPP) vezetőjével karöltve a vitát arra használták fel, hogy Magyarország belpolitikájának kapcsán támadják a magyar miniszterelnököt. A felszólalások személyeskedésekbe csaptak át, több alkalommal is megsértették az Európai Unió alapszerződését. Ahogy arról lapunk is beszámolt, Orbán Viktor minden kérdésre higgadtan, összeszedetten válaszolt. 

A csütörtökön kezdődő kétnapos uniós csúcstalálkozón Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számot ad Oroszország Ukrajna elleni háborújának fejleményeiről, és bemutatja győzelmi tervét – jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szerdán a tagállami vezetőknek szóló és az interneten közzétett meghívólevelében. A tagállami vezetőknek konszenzusra kell jutniuk az ENSZ Alapokmányára és a nemzetközi jog elveire alapozó békekezdeményezés ügyében – hangsúlyozta Michel.

Kifejezte abbeli reményét, hogy a tagállamok a hét legfejlettebb ipari ország alkotta csoport (G7) tagjaival együtt eleget tesznek júniusban vállalt kötelezettségüknek, miszerint az év végéig körülbelül 45 milliárd eurót adnak össze Ukrajna katonai, költségvetési és újjáépítési szükségleteinek támogatására.

Mivel Ukrajna energetikai infrastruktúrájának több mint fele megsemmisült, a közelgő télre való felkészülése nagyon fontos – hívta fel a figyelmet. A tanácsi elnök tájékoztatása szerint a tagállami vezetők a közel-keleti helyzetre is összpontosítanak, mert az drámai, a humanitárius állapotok egyre csak romlanak – jelentette ki.

Az azonnali tűzszünet (Izrael és a Hamász, illetve Izrael és a Hezbollah között), valamint a (Gázai övezetben fogva tartott izraeli) túszok szabadságának elérése továbbra is a legfontosabb cél

– írta. Michel kijelentette: az Európai Tanácsnak hangsúlyoznia kell e konfliktusok enyhítésének szükségességét, és ragaszkodnia kell a nemzetközi és a humanitárius jog tiszteletben tartásához. Elfogadhatatlannak és felelőtlennek nevezte az ENSZ békefenntartói elleni közelmúltbeli támadásokat Dél-Libanonban, és kijelentette: meg kell védeni a biztonságát az ENSZ teljes személyzetének és a segélymunkásoknak is. Közölte: a tagállami vezetők foglalkoznak majd az EU versenyképességével és gazdasága rugalmasságával is.

A megbeszélés célja, hogy előkészítse az utat egy nagyratörő versenyképességi megállapodás sikeres megvalósításához – jegyezte meg. Az uniós csúcs tervezett témáit sorolva Charles Michel közölte, a migrációval kapcsolatban az uniós országok állam-, illetve kormányfői stratégiai eszmecserét folytatnak az illegális migráció megelőzését célzó intézkedésekről, beleértve a külső határok fokozott ellenőrzését, a megerősített partnerségeket és a migránsok hazájukba való visszatérésével kapcsolatos politikát.

Az Európai Tanács a nemzetközi kapcsolatok áttekintése folyamán megbeszélést folytat a moldovai és georgiai helyzetről, és meghatározza az unió általános politikai irányait és prioritásait.

Bízom benne, hogy sikerül megőriznünk közös értékeinket és a szabályokon alapuló nemzetközi rendet, tovább erősítve az Európai Unió befolyását a globális színtéren

– zárta levelét az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke.

Borítókép: Orbán Viktor (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)  

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.