Olaf Scholz német kancellár változatlanul ellenzi a nagy hatótávolságú Taurus cirkálórakéták Ukrajnába szállítását. A kancellár szerint ezek az eszközök túlságosan kockázatosak, mert Németországot közvetlenül beleránthatja az orosz–ukrán konfliktusba. A német vezetés óvatossága azonban egyre nagyobb belpolitikai vitákat gerjeszt, különösen a februári előre hozott választások közeledtével.
Scholz szóvivője hétfőn ismét megerősítette a kancellár álláspontját, miszerint Németország nem szállít Taurus rakétákat Ukrajnának. „A kancellár döntése változatlan” – nyilatkozta Berlinben.
Az SPD, Scholz pártja, szintén teljes mértékben támogatja ezt a politikát, amelyet a pártvezető, Saskia Esken azzal indokolt, hogy Németországnak távol kell maradnia a háború eszkalálódásától. Scholz korábban már kijelentette, hogy semmilyen német fegyverrel nem szeretnék, ha Ukrajna Oroszország mélyén található célpontokat támadna.
A kancellár döntése nemcsak az ellenzéki pártokban, hanem saját kormánykoalíciójában is ellenállást váltott ki.
Robert Habeck, a Zöldek gazdasági minisztere és kancellárjelöltje vasárnap kijelentette, hogy amennyiben ő kerülne hatalomra a februári választások után, azonnal engedélyezné a Taurus rakéták szállítását.
Pártjának külügyminisztere, Annalena Baerbock szintén támogatja az Ukrajnának nyújtott katonai segítség kiterjesztését, és pozitívan nyilatkozott Joe Biden amerikai elnök nemrégiben hozott döntéséről, amely lehetővé teszi az amerikai ATACMS rakéták használatát orosz célpontok ellen.
Az FDP liberális párt is egyre nyíltabban szorgalmazza a Taurus rakéták szállítását.
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, az FDP európai parlamenti képviselője úgy véli, hogy Németországnak Biden példáját követve kellene cselekednie.
Az FDP azt tervezi, hogy még a választások előtt ismét napirendre tűzi a kérdést a Bundestagban. Ez azonban valószínűleg nem vezetne eredményre, mivel a végső döntést a Szövetségi Biztonsági Tanács hozza meg, amelyet Scholz kancellár vezet.
A Taurus cirkálórakéták a német hadsereg egyik legpusztítóbb fegyverrendszerét jelentik. Az 500 kilométeres hatótávolságú rakéták képesek bunkerek és mélyen fekvő célpontok megsemmisítésére, miközben a kilövés biztonságos távolságból történhet. Ukrajna ezeket az eszközöket elsősorban azoknak az orosz indítóbázisoknak a semlegesítésére szeretné használni, ahonnan rendszeresen támadják az ukrán városokat.
Borítókép: Olaf Scholz szövetségi kancellár (Fotó: AFP)