Tekinthetjük hivatalosnak: a volt ukrán vezérkari főnök szerint a harmadik világháború már elkezdődött

A világpolitikai színtér egyre feszültebbé válik, ahogy az ukrajnai konfliktus tovább eszkalálódik. Az ukrán fegyveres erők egykori vezetője, Valerij Zaluzsnij rendkívüli nyilatkozatával hívta fel a figyelmet arra, hogy már 2024-ben kijelenthetjük: a harmadik világháború elkezdődött.

2024. 11. 23. 21:16
Valerij Zaluzsnij, Ukrajna fegyveres erőinek korábbi főparancsnoka
Valerij Zaluzsnij, Ukrajna fegyveres erőinek korábbi főparancsnoka Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zaluzsnij pénteken, az Ukrainszka Pravdának tett kijelentései nem csupán a hazai, de a nemzetközi közvéleményt is megrázták. Szerinte hazája már egy nemzetközi konfliktus kellős közepén található, amit többek közt az iráni drónok, észak-koreai rakéták és kínai lövedékek orosz alkalmazása is alátámaszt: 

Amire már régóta készültünk, az elkezdődött

 – jelentette ki.

A kinyilatkoztatás egyértelműen a nyugati fegyverszállítmányok növelésére irányul:

Még mindig meg lehet állítani itt, Ukrajna területén. De valamiért a partnereink ezt nem akarják megérteni. Már túl sok ellenség van Ukrajnában. Ukrajna túlélhet technológiával, de nem tudni, hogy képes lesz-e egyedül győzni ebben a harcban. Szóval szerintem a világháború elkezdődött.

Zaluzsnij – aki jelenleg Nagy-Britannia ukrajnai nagyköveteként tevékenykedik – nyilatkozata egy erősödő háborús helyzetet követően látott napvilágot, miután a leköszönő amerikai elnök, Joe Biden engedélyt adott Ukrajnának, hogy hosszú hatótávolságú ATACMS rakétákat használjon az orosz fő szárazföldi célpontok ellen. Ezt a lépést eddig kerülték, attól tartva, hogy provokálhatják a világ legnagyobb nukleáris hatalmát.

Joe Biden lépését hamarosan London is követte, engedélyezve az Egyesült Királyság által gyártott Storm Shadow hosszú hatótávolságú rakéták bevetését, amelyek állítólag találatokat eredményeztek az oroszországi Kurszk régióban.

Erre válaszként Vlagyimir Putyin bejelentette Moszkva nukleáris doktrínájának frissítését, kijelentve, hogy „bármilyen” harmadik fél nukleáris hatalom által támogatott támadása Oroszország ellen, még ha nem is nukleáris jellegű, indokolttá teszi a nukleáris megtorlást a Kreml részéről.

Pénteken Oroszország brit nagykövete, Andrei Kelin kijelentette, hogy Nagy-Britannia „most közvetlenül érintett” az ukrajnai háborúban a Kurszknál történt Storm Shadow csapások után.

Mikor a brit miniszterelnököt, Sir Keir Starmert arról kérdezték, hogy az Egyesült Királyság hivatalosan háborúban áll-e Oroszországgal, azt válaszolta: 

Nem, nem állunk háborúban, de Ukrajna bizonyosan igen, hiszen Oroszország megszállta Ukrajnát, és ez a háború már több mint ezer napja tart. Ez ezernapnyi orosz agresszió és ezernapnyi áldozathozatal Ukrajna részéről, ezért mi mindig is azt mondtuk, hogy kiállunk Ukrajna mellett. Nem engedhetjük meg, hogy Putyin megnyerje ezt a háborút.

A világ politikai térképe folyamatosan átrendeződik, és az ukrajnai konfliktus olyan hatásokat idézhet elő, amelyek nem csupán regionális, hanem globális következményekkel is járhatnak. Ahogy Zaluzsnij figyelmeztetése rávilágít, a helyzet további támogatást és figyelmet igényel a nemzetközi közösség részéről annak érdekében, hogy a potenciálisan kiszélesedő konfliktusokat még idejében meg lehessen fékezni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.