Csak a csoda mentheti meg a francia kormányt

Folytatódik a dráma Franciaországban: most már gyakorlatilag biztosra vehető, hogy még a héten megbukik Michel Barnier kormánya. A politikai helyzet stabilizálódása pedig ezután sem várható.

2024. 12. 03. 11:21
Michel Barnier francia miniszterelnök
Michel Barnier francia miniszterelnök Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még ezen a héten véget érhet Michel Barnier igencsak szűkre szabott francia miniszterelnöki pályafutása – írja a Politico brüsszeli hírportál. Barnier kormánya szerdán vagy csütörtökön bizalmatlansági szavazás elé néz, amit szinte biztosan elveszít majd.

Ahhoz, hogy ez ne történjen meg, csoda kellene – abban viszont várhatóan hiába reménykedik a kormányfő. A politikai válságot pedig pénzügyi válság követheti az eurózóna második legnagyobb gazdaságában.

Barnier a hét elején, élve az alkotmányos felhatalmazással, megpróbálta a parlament megkerülésével keresztülvinni a társadalombiztosítási finanszírozási törvényt. Erre reagálva viszont a baloldali Új Népfront – korábbi ígéretéhez híven – bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, amelyről szerdán vagy csütörtökön szavazhat a nemzetgyűlés, és amelyet várhatóan a Nemzeti Tömörülés képviselői is támogatnak majd.

Marine Le Pen többek között a gyógyszerekre vonatkozó támogatás eltörlését tartja elfogadhatatlannak a tervezettel kapcsolatban.

Amennyiben a parlament megfosztja Barnier-t a hatalomtól, ez lenne az első eset 1962 óta, hogy egy francia kormány megbukik egy bizalmatlansági szavazás eredményeként.

Mi következik Barnier bukása után?

Politikai káosz ide vagy oda, a francia törvények értelmében egyelőre aligha lesznek választások Franciaországban. Emmanuel Macron államfőnek meg kell próbálnia új miniszterelnököt kinevezni, azonban a nemzetgyűlés megosztottsága szinte eleve kudarcra ítéli a kísérletet. 

Macron új választást jövő nyárig nem írhat ki, ugyanis azt idén az európai parlamenti választáson elszenvedett vereség után már megtette.

Amennyiben az elnök úgy dönt, hogy nem tölti ki 2027-ig szóló mandátumát, jöhet előre hozott elnökválasztás, ennek esélyét azonban Macron már korábban kizárta, bár egyre többen ezt tartanák a legjobb lépésnek.

Mi várható a gazdasági fronton?

A gazdaság már most is megérzi a politikai viharokat: a CAC 40, Franciaország negyven legnagyobb cégét tömörítő index enyhe eséssel reagált a bizonytalanságra. Bár az ország még nem áll pénzügyi válság szélén, a politikai bizonytalanság kihatással lehet a piaci hangulatra.

Az Európai Bizottság pozitívan fogadta Barnier költségvetési terveit, amelyek célja a deficit öt százalék alá csökkentése, de az új fejlemények megkérdőjelezhetik a költségvetési fegyelem fenntarthatóságát.

A francia állam működésének fenntarthatóságára egy különleges szabály kínál lehetőséget. Ennek értelmében az idei költségvetés hatályát hosszabbítanák meg az új elfogadásáig. Ebbe valószínűleg minden politikai erő beleegyezne, csakhogy az idei szabályok meghosszabbítása tovább növelné a költségvetési hiányt.

Borítókép: Michel Barnier francia miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.