Észak-Korea a legkeményebb Amerika-politikával fenyeget

A koreai vezetők elítélték az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea között fennálló partnerséget és úgy hivatkoztak rá, mint nukleáris katonai blokkra.

2024. 12. 29. 20:04
2024. december 29-én közzétett képen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a Nyolcadik Központi Bizottság tizenegyedik plenáris ülésének kibővített ülésén vesz részt Phenjanban. (Fotó: KCNA VIA KNS / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A phenjani vezetés Észak-Korea kormánypártjának múlt heti ülésén utalt arra, hogy a legkeményebb politikát fogja folytatni az Egyesült Államokkal szemben. Az év végi találkozón az észak-koreai tisztviselők elkötelezték magukat amellett, hogy agresszívan végrehajtják az erőteljes USA-ellenes intézkedéseket biztonságuk és nemzeti érdekeik védelme érdekében – írta a Deutsche Welle. Az azonban nem derült ki, hogy milyen intézkedéseket tervez az Egyesült Államokkal szemben Észak-Korea.

A december 23. és 27. között megtartott találkozón a Koreai Munkáspárt vezető tagjai vettek részt, köztük Kim Dzsong Un. A KCNA állami csatorna szerint a vezetők elítélték az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea között fennálló partnerséget és úgy hivatkoztak rá, mint nukleáris katonai blokkra. 

Ez világosan megmutatja, hogy milyen irányba kell haladnunk, mit és hogyan kell tennünk

– áll a párt közleményében, amely az Egyesült Államokat a legreakciósabb államnak nevezte, amely az antikommunizmust változatlan állami politikájának tekinti.

Phenjan és Moszkva katonai kapcsolatai megerősödtek a júniusban aláírt és nemrég hatályba lépett katonai paktumban. A megállapodás részeként észak-koreai katonák harcoltak orosz oldalon Ukrajnában, egyes jelentések szerint több mint ezer észak-koreai katona halt meg vagy sebesült meg a fronton

Ukrajna szövetségesei veszélyes terjeszkedésnek nevezték Észak-Korea részvételét a háborúban.

Észak-Korea antikommunista előőrsként elítélte Dél-Koreát is, utalva ezzel Jun Szugjol elnök hadiállapot bevezetésére tett kísérletére. 

Mint megírtuk, a dél-koreai elnök, Jun Szugjol december elején hadiállapotot hirdetett, ami hatalmas felháborodást váltott ki az ellenzékben. A parlament bejáratát rendőrségi buszok blokkolták, míg a hadsereg felfüggesztette a törvényhozás működését. Néhány órával később a parlament az elnök javaslatára visszavonta a hadiállapot bevezetését, majd később bocsánatot kért. A politikai válság azóta is tart Dél-Koreában, hiszen Junt december 14-én a parlament megfosztotta tisztségétől az akció miatt, de az impeachment-eljárás befejezéséhez szükség van egy alkotmánybírósági döntésre, amely megerősíti a törvényhozók határozatát. A hivatalban lévő elnök, Han Dok-szu azonban megtagadta, hogy jóváhagyja három bírójelölt kinevezését az alkotmánybíróság kilenctagú bírói testületének betöltésére, ezzel lényegében feltartva a Jun Szugjol eltávolítására irányuló eljárást.

Észak-Korea nagyjából egy hétig hallgatott Jun Szugjol kísérlete után, amelyet a nemzet törvényhozása hiúsított meg. Kim Dzsong Un rezsimje végül december 11-én állami hírügynökségén keresztül nyilatkozott az ügyben.

Megdöbbentő eset, hogy a súlyos kormányzati válsággal és vádemelési válsággal szembesülő Jun Szugjol bábrezsim hirtelen hadiállapotot hirdetett ki, és habozás nélkül elővette fasiszta diktatúrájának fegyvereit és késeit

– áll a KCNA tudósításában.

Borítókép: 2024. december 29-én közzétett képen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a Nyolcadik Központi Bizottság tizenegyedik plenáris ülésének kibővített ülésén vesz részt Phenjanban (Fotó: KCNA VIA KNS / AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.