Irán, amely a világ egyik legnagyobb földgáz- és kőolajkészletével rendelkezik, jelenleg súlyos energiahiánytól szenved. Az elavult infrastruktúra, a nyugati szankciók és a helytelen gazdaságpolitika évek óta sújtják az energiaszektort, de a problémák idén télre válságos szintet értek el.
Maszúd Peszeskján elnök a hónap elején televíziós beszédében elismerte, hogy az ország súlyos egyensúlyhiánnyal küzd a gáz, az áram, az energia és a pénzügyi források terén.
A kormány kénytelen volt radikális intézkedéseket hozni, hogy rendezze a helyzetet: az iskolák és egyetemek online oktatásra álltak át, a kormányzati munkaidőt rövidítették, és az ipari üzemek áramellátását jelentősen korlátozták.
A válság kiváltó okai között kiemelendő az izraeli támadások hatása: februárban két fontos gázvezeték robbant fel, ami jelentős kiesést okozott az ország ellátásában.
Bár a kormány ideiglenes megoldásként a vésztartalékokhoz nyúlt, ez csak rövid távú enyhülést hozott, és tovább súlyosbította az energiaellátás fenntarthatóságát.
Az iráni ipari termelés összeomlásának veszélye
Irán ipara szinte teljesen megbénult: a gyárak 30-50 százalékos termeléscsökkenést jelentettek. A leginkább érintett szektorok között van az építőipar, az élelmiszeripar és a gyógyszeripar. Az Ipari Koordinációs Tanács vezetője szerint a kormány által elrendelt áramkorlátozások már több tízmilliárd dolláros veszteséget okoztak.
A helyzetet tovább nehezíti a közszolgáltatások bizonytalansága. A lakosság számára az energiaellátás teljesen kiszámíthatatlanná vált, ami számos területen – az egészségügytől a közlekedésig – káoszt idézett elő.
Irán nemcsak belső, hanem külső nyomással is küzd. Az ország regionális befolyása jelentősen csökkent a szíriai al-Aszad-rezsim bukása és a Hezbollah libanoni katonai vereségei után. Donald Trump amerikai elnök visszatérése a politikába pedig további gazdasági szankciókat vetít előre.
A kormány ígéri, hogy a következő évben igyekszik kezelni a helyzetet, de szakértők szerint a problémák rendszerszintűek.
Az energiaszektor modernizálása és a fogyasztás hatékonyságának javítása csak jelentős külföldi befektetéssel volna lehetséges – amit a szankciók ellehetetlenítenek.
Borítókép: Közúti forgalom elektromos vezetékek mellett Teheránban 2024. december 16-án. Irán több erőmű működését felfüggesztette az üzemanyaghiány miatt, amelyet a fagyos időjárás miatt megnövekedett kereslet fokoz (Fotó: AFP)