Rekordmagasságba szökött a bevándorlók száma az Egyesült Királyságban, a legfrissebb statisztikák szerint tavaly több mint 900 ezer migráns érkezett az országba. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Keir Starmer miniszterelnök nyilvánosan elismerte: az előző kormányok szándékosan liberalizálták a migrációs politikát, amelyet ő a „nyitott határok kísérleteként” írt le. Starmer szerint a brexit is eszköz volt e politika megvalósítására.
A probléma gyökerei azonban régebbre nyúlnak vissza. Tony Blair kormánya idején kezdődött az a tendencia, amely alatt a nettó migráció a százezres szinteket is elérte.
Azóta minden kormány ígérete ellenére tovább nőtt a bevándorlók száma, amit a brexit utáni időszak csak tovább fokozott. A jelenlegi trendek miatt egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az őshonos brit lakosság kisebbségbe kerülhet 2050-re.
Migráció: a magyar példa, mint megoldás
Paul Morland, az Egyesült Királyság vezető demográfusa szerint a bevándorlási válság kezeléséhez két fontos intézkedés szükséges: a migráció csökkentése és a születési arányszám növelése.
A demográfus példaként említette Magyarországot, ahol a kormány családtámogatási programokat vezetett be a gyermekvállalás ösztönzésére.
Ezek közé tartozik a gyermeket vállaló anyák számára nyújtott adókedvezmény, az otthonteremtési támogatások és a nagycsaládosok számára elérhető kedvezményes hitelek.
Ha a kormány elkötelezett a demográfiai egyensúly helyreállítása mellett, a magyar modell jó alapot jelenthet
– mondta Morland. Hozzátette:
Magyarország felismerte, hogy nemcsak a bevándorlás korlátozása, hanem a gyermekvállalás ösztönzése is kulcsfontosságú egy fenntartható társadalom szempontjából.
A brit politika kihívásai
Keir Starmer reformokat ígért, de egyelőre nem vállalta, hogy konkrét számokkal meghatározza a bevándorlás csökkentésének célját. Kritikusai szerint az intézkedések nélkülözik a valódi elköteleződést. A konzervatív és reformpárti politikusok egyértelmű migrációs plafont követelnek, amely korlátozná az országba érkező migránsok számát, ám Starmer ezt „működésképtelennek” nevezte.
Eközben a brit lakosság elégedetlensége nő. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a migrációt tartják az egyik legégetőbb problémának, és a jelenlegi helyzet súlyos társadalmi feszültségeket generál. Az Ipsos felmérése szerint a brit lakosság több mint fele szigorúbb bevándorlási szabályokat szeretne.
A brit társadalom jelenleg jelentős demográfiai változásokon megy keresztül. A 2021-es népszámlálás szerint a brit lakosság kevesebb mint háromnegyede az őshonos etnikai csoportokhoz tartozik, míg ez az arány 2011-ben még 80, 2001-ben pedig 87,5 százalék volt. Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, az őshonos brit lakosság kisebbségbe kerülhet a század közepére.
Borítókép: Keir Starmer brit miniszterelnök (Fotó: AFP)