A király, akinél az év elején daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, és jelenleg is kezelésekben részesül, a beszéd hagyományoktól eltérő megválasztásával is jelképezni akarta elismerését az egészségügyben dolgozók munkája iránt.
A brit néphez és a Nemzetközösség országaihoz intézett karácsonyi üzenetében Károly felidézte az 1944-ben lezajlott normandiai partraszállás idei 80. évfordulóján rendezett megemlékezéseket.
Kijelentette: a korábbi évek megemlékezései során vigaszként szolgálhatott az a gondolat, hogy a modern korban már ritkák az ilyen tragikus események.
Az idei karácsonyon azonban gondolnunk kell mindazokra, akiknek az életét és megélhetését Közép-Európában, a Közel-Keleten, Afrikában és máshol konfliktusok pusztító hatásai sodorják veszélybe napi rendszerességgel
– mondta országok nevének említése nélkül a brit uralkodó. III. Károly megemlékezett azokról a humanitárius szervezetekről is, amelyek segélyekben részesítik a háborúktól szenvedőket. Úgy fogalmazott: a nemzetek civilizáltságának fokát az határozza meg, hogy milyen mértékű segítséget nyújtanak egymásnak. A király külön köszönetet mondott azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik az év során támogatásukkal átsegítették őt és családtagjait a betegségek okozta bizonytalanságon és szorongásokon.
Az idén, szinte az uralkodó betegségének felfedezésével egy időben, Katalin walesi hercegnőnél, Vilmos trónörökös feleségénél is daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, és a hercegnő kemoterápiás kezelésen esett át.
Katalin a néhány hete befejeződött kezelés idején több hónapra visszavonult a nyilvános szerepléstől, de az utóbbi időben egyre több eseményen megjelenik. Jelen volt azon a szerdai istentiszteleten is, amelyen a királyi család karácsony napján, a kelet-angliai Sandringham királyi rezidenciájának kápolnájában hagyományosan részt vesz. Karácsonyi üzenetében III. Károly király felidézte a jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség idei szamoai csúcstalálkozóját, kijelentve: a rendezvény is megerősítette abban a meggyőződésében, hogy a kulturális, etnikai és vallási sokszínűség nem gyengeséget jelent, hanem erőt ad.
A Nemzetközösséget is az tartja össze, hogy tagjai készek meghallgatni egymást, hajlandók tanulni egymástól, mivel ez teszi lehetővé a különbözőségek tiszteletben tartását és az előítéletek legyőzését
– fogalmazott karácsonyi beszédében a brit uralkodó.
Borítókép: x.com/SkyNews