Tömegsírok nyomában: az Aszad-rezsim véres történetének újabb fejezete

Az Aszad-rezsim bukása után Szíriában egyre több tömegsírt tárnak fel, amelyek a polgárháború idején elkövetett brutális gyilkosságok bizonyítékai. Az áldozatok száma meghaladhatja a 150 ezret, a tömegsírok feltárása pedig évtizedekig eltarthat. A helyiek és a nemzetközi közösség igazságot követel a rémtettek áldozatainak.

2024. 12. 25. 11:19
Tömegsírt tárnak fel a szíriai fővárosban, Damaszkuszban 2024. december 18-án.
Tömegsírt tárnak fel a szíriai fővárosban, Damaszkuszban 2024. december 18-án. Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szíria fővárosának, Damaszkusznak a környékén és az ország más részein egyre több tömegsírt fedeznek fel, amelyek tanúskodnak az Aszad-rezsim által elkövetett kegyetlenségekről. Az új szíriai kormány és a nemzetközi szervezetek most azon dolgoznak, hogy feltárják ezeket a helyszíneket, igazságot szolgáltassanak az áldozatoknak, és felelősségre vonják az elkövetőket.

Csontvázmaradványok, köztük egy emberi koponya a szíriai Damaszkusz külterületén, a Bagdad-híd területén lévő tömegsírban 2024. december 17-én.
Csontvázmaradványok, köztük egy emberi koponya a szíriai Damaszkusz külterületén, a Bagdad híd területén lévő tömegsírban 2024. december 17-én (Fotó: AFP/Middle East Images)

A damaszkuszi Kutajfah területén egy korábbi munkás, Fajad al-Haszán beszámolója szerint éveken keresztül hűtőkamionok szállították az áldozatok holttesteit, amelyeket tömegsírokba dobtak. 

Haszán elmondása szerint katonák fenyegették meg, hogy ha nem engedelmeskedik, ő is a sírokban végzi. Hasonló történeteket meséltek más helyiek is, akik szemtanúi voltak a gyilkosságoknak és a tömeges temetéseknek.

A háború alatt az Aszad-rezsim brutális módszerekkel számolt le az ellenállókkal és civilekkel egyaránt. 

A Szednaja börtönhöz kötött dokumentumok szerint az áldozatok ezreit irányították katonai kórházakba, majd névtelenül tömegsírokba temették őket. 

A rendszeresség és a méret az ipari méretű népirtásokra emlékeztet, amelyek a 20. század legsötétebb időszakaiban történtek.

A tömegsírok feltárása ugyanakkor hatalmas kihívás elé állítja az új szíriai kormányt és a nemzetközi közösséget. 

A helyszínek nagy része nincs megfelelően biztosítva, így az áldozatok családjai sokszor saját kezükbe veszik az ásatásokat, ami veszélyezteti a bizonyítékok épségét. 

A felelős szervezetek, mint például a Fehér Sisakosok, technikai és anyagi támogatás hiányában képtelenek megfelelően kezelni a helyzetet.

Az egykori Tadamon városrészben például egy futballpályát használtak égetőgödörként, hogy eltüntessék a holttesteket. A területet ma is átitatja a halál és a reményvesztettség légköre. 

Az ott élők közül sokan maguk is hozzátartozóikat keresik, akik évekkel ezelőtt tűntek el. 

Egy család például egy videófelvétel alapján talált rá rokonának feltételezett nyughelyére, és követelik a sír megnyitását, hogy méltó körülmények között temethessék el szerettüket.

A nemzetközi közösség most a szíriai háborús bűnök feldolgozásának újabb fejezetét kezdheti meg. A szakértők szerint azonban az igazságszolgáltatás útja hosszú és nehéz lesz, mivel a helyszínek feltárása, az áldozatok azonosítása és a felelősök bíróság elé állítása évtizedekig tarthat.

Borítókép: Tömegsírt tárnak fel a szíriai fővárosban, Damaszkuszban 2024. december 18-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.