Ezért lőhetett ki ballisztikus rakétát Észak-Korea

Észak-Korea időről időre indít rakétát, akár tesztjelleggel is, és abban a zárt közegben, amiben az észak-koreai emberek élnek, egy ilyen esemény stabilan tartja a diktátor pozícióját – mondta lapunknak Horváth József biztonságpolitikai szakértő.

2025. 01. 06. 20:31
Emberek nézik az Észak-Korea által kilőtt ballisztikus rakétáról szóló híradásokat 2024. január 06-án. (Fotó: Anadolu via AFP/2025 Anadolu) Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint az Oroszországgal kötött katonai szövetség miatt Észak-Korea úgy érezheti, hogy nagyobb politikai pályán mozoghat, mint korábban. A két nagyhatalom katonai kapcsolatairól a szakértő elmondta, hogy Kim Dzsong Un tetemes mennyiségű lőszerrel és fegyverrel segítette az oroszokat, valamint a hírek szerint szárazföldi csapatokat is küldött, amelyek a kurszki régióban harcolnak.

Ezáltal Észak-Korea vezetője úgy érzi, hogy ő a világpolitika színpadán is tényező, és ezt a belpolitikai színtéren is igyekszik aprópénzre váltani

– hívta fel a figyelmet Horváth József.

A szakértő elmondta, hogy abban a zárt közegben, amiben az észak-koreai emberek élnek egy ilyen esemény stabilan tartja a diktátor pozícióját.

Azt látják, hogy a vezetőjüket a nagyra becsülik, a világ nagyhatalmai szövetségesként tekintenek rá, és ez igaz az oroszokra és a kínaiakra is, és ebből a szempontból azt láthatják, hogy Kim Dzsong Un politikája visszaigazolást nyer, amivel igyekszik jóllakatni az országát, még ha a szó valódi értelmében nem is mindig sikerül

– hangsúlyozta Horváth József. 

Azzal kapcsolatban, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter a rakétakilövés ideje alatt Dél-Koreában járt, elmondta, hogy Észak- és Dél-Korea között nem béke, hanem csupán tűzszünet van, a két ország pedig gyakran küld egymás irányába utcai szemetet, illetve propagandaanyagokat.

Ez a lappangó feszültség időről időre felizzik, szerencsére nem gyulladt újra eddig, de az amerikai külügyminiszternek ez a Dél-Koreába tett búcsúlátogatására adott üzenet, hiszen az észak-koreai vezető már azt is többször elmondta, hogy olyan rakétákkal is rendelkeznek, amellyel akár az Egyesült Államok nyugati partvidékét is el tudnák érni

 – emelte ki Horváth József. 

Amint arról korábban beszámoltunk, ballisztikus rakétát indított Észak-Korea. A rakéta 1100 kilométer megtétele után a Koreai-félsziget és Japán közötti tengerbe zuhant. A rakétát az észak-koreai főváros, Phenjan közeléből indították, és az amerikai és dél-koreai hadsereg már észlelte az indítási előkészületeket. 

Dél-Korea szerint a rakétaindítás provokáció, amely komoly veszélyt jelent a Koreai-félsziget békéjére és stabilitására. A rakétakilövésre akkor került sor, amikor Antony Blinken amerikai külügyminiszter Szöulba látogatott, hogy dél-koreai szövetségesével tárgyaljon az észak-koreai nukleáris fenyegetésről és egyéb kérdésekről. A koreai vezetők korábban elítélték az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea között fennálló partnerséget, és úgy hivatkoztak rá, mint nukleáris katonai blokkra.

Borítókép: Emberek nézik az Észak-Korea által kilőtt ballisztikus rakétáról szóló híradásokat 2024. január 6-án (Fotó: Anadolu via AFP/2025 Anadolu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.