Az Országos Rendőr-főkapitányság vezetője, Balogh János rendőr altábornagy és a Román Határrendőr Főfelügyelőség vezetője, Cornel-Laurian Stoica főfelügyelő jelképesen, közösen nyitották meg a Magyarország és Románia között húzódó államhatárt. Az ünnepségen a magyar rendőrség zenekara megszólaltatta a két ország és az Európai Unió himnuszát.
A vezetők romániai idő szerint 2025. január 1-jén 0 órakor közösen nyitották fel a sorompót a csanádpalotai autópálya-határátkelőhelyen.
A magyar–román határszakasz további átkelőhelyein hasonló ünnepségen nyitották meg a határt.
Arendezvényen Balogh János országos rendőrfőkapitány felemelő, történelmi pillanatnak nevezte, hogy a román–magyar határon megszűnik a határellenőrzés.
Úgy fogalmazott,
régóta és nagyon vártuk ezt a percet.
Az altábornagy emlékeztetett rá, Magyarország már az első soros elnöksége időszakában komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy Románia a schengeni térség tagja legyen. Ez akkor nem sikerült, de Magyarország nem adta föl, ahogy nem adták fel a románok és a bolgárok sem. A főkapitány hangsúlyozta, hosszú idő és kemény munka eredménye az, hogy ezt a rendkívüli eseményt ünnepelhetjük.
Balogh János köszönetet mondott valamennyi román rendészeti szerv, így a határrendőrség, a rendőrség és a csendőrség munkájáért.
Örömmel köszöntötte Romániát a schengeni tagállamok körében, és elmondta, örömmel fogadják valamennyi román állampolgárt és az onnan érkezőket.
Éjféltől sokkal könnyebb lesz az átkelés a magyar–román határon
– mondta a főkapitány, hozzátéve, ez reményei szerint élénkíti a kulturális és gazdasági kapcsolatokat, és ha lehet, még közelebb hozza egymáshoz a két országot.
Románia csaknem negyven, Magyarországgal, illetve Bulgáriával közös határátkelőjén megszűnt a rendszeres határellenőrzés január elsejétől, amikor az ország a Schengen-övezet teljes jogú tagjává vált – közölte hétfőn a román határrendészet.
Romániából gyakorlatilag ugyanolyan körülmények között lehet ezentúl egy másik schengeni tagországba utazni, mintha belföldi utazásról lenne szó.
Az országhatár átlépésére készülő utasoknak azonban érvényes úti okmánnyal – útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal – kell rendelkezniük.
A román határrendészet szúrópróba jelleggel továbbra is fog ellenőrzéseket végezni az államhatár 30 kilométeres körzetében a rendőrséggel, a csendőrséggel és az idegenrendészettel közösen.
A határrendészet szerint Románia logisztikai és humán erőforrás szempontból is felkészült az Európai Unió és a schengeni övezet külső határainak megfelelő védelmére, egyebek mellett azzal, hogy a határrendészet nagyváradi kiképzőközpontja végzőseinek kilencven százalékát a külső határszakaszokra irányította.
Románia határátkelőin idén naponta átlagosan 110 ezer utas kelt át 33 ezer járművel, köztük 7300 kamionnal.
A magyar–román határon a legnagyobb forgalmat a Csanádpalota–Nagylak II autópálya-átkelőn bonyolították le, ahol átlagosan 9500 utast, illetve 4870 járművet ellenőriztek. A bolgár–román határon a Giurgiu–Rusze közötti Duna-hídon volt a legnagyobb forgalom, ahol naponta 10 500 utas kelt át ötezer járművel.
Bulgária és Románia 2025. január elsejétől teljes jogú tagja a schengeni övezetnek, amiben a magyar EU-elnökség és Orbán Viktor miniszterelnök kulcsszerepet játszott. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kiemelte Orbán Viktor és a magyar kormány elkötelezettségét Románia csatlakozásában, amely jelentős könnyebbséget jelent az erdélyi magyarok számára is. A másik csatlakozó ország, Bulgária miniszterelnöke, Dimiter Glavcsev köszönetet mondott a magyar kormányfőnek a támogatásért.
Borítókép: Balogh János országos rendőrfőkapitány beszédet mond a Magyarország és Románia között húzódó államhatár jelképes megnyitásán Románia schengeni övezethez csatlakozásának alkalmából a csanádpalotai határátkelőhelyen 2024. december 31-én (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)