Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb, kedden közzétett jelentése szerint az európai régió lakossága „élethosszig tartó egészségügyi válságokkal” néz szembe. A jelentés kiemeli a fiatalok körében tapasztalható mentális egészségügyi krízist, a krónikus betegségek, mint az elhízás és a szívbetegségek magas arányát, valamint az immunizációs lefedettség stagnálását.
A WHO háromévente megjelenő Európai egészségügyi jelentése 53 ország egészségügyi állapotát vizsgálja Európában, a Kaukázusban és Közép-Ázsiában. A legfrissebb adatok szerint a régióban minden hatodik ember 70 éves kora előtt hal meg nem fertőző betegségekben, mint például szív- és érrendszeri betegségek, rák, cukorbetegség vagy krónikus légzőszervi betegségek.
Hans Henri Kluge, a WHO európai regionális igazgatója hangsúlyozta:
Az egész régiónak szembe kell néznie a krónikus betegségek okával, ebbe beleértve a dohány- és alkoholfogyasztást, a nem megfelelő hozzáférést az egészséges és tápláló ételekhez, a légszennyezést és a fizikai aktivitás hiányát.
A jelentés arra is rámutat, hogy az európai régióban a legmagasabb az alkoholfogyasztás a világon, átlagosan 8,8 liter tiszta alkoholt fogyasztanak évente egy felnőttre vetítve, míg az Európai Unióban ez az arány még magasabb.
Ezek a kihívások komoly terhet rónak az egészségügyi rendszerekre, amelyeknek egyszerre kell megbirkózniuk a klímaváltozás növekvő fenyegetésével, az idősödő népességgel és a folyamatos munkaerőhiánnyal. A WHO jelentése sürgeti a kormányokat és az egészségügyi szervezeteket, hogy tegyenek határozott lépéseket ezen problémák kezelésére és a lakosság egészségének javítására.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)