Mi történhet a botrány után?

Az amerikai republikánusok Trumpot ünneplik, a demokraták dühöngenek, Európa szolidaritását fejezi ki Zelenszkij ukrán elnök mellett. Vajon az Egyesült Államok és Ukrajna újra közelebb kerülhet egymáshoz az Ovális Irodában kirobbant botrány után?

Forrás: Tagesschau2025. 03. 02. 6:10
Volodimir Zelenszkij és Donald Trump a Fehér Ház Ovális irodájában. (Fotó: APF/Getty Images/ Andrew Harnik ) Forrás: Getty Images via AFP/2025 Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen még soha nem történt: egy amerikai elnök az Ovális Irodában televíziós kamerák előtt került összetűzésbe egy másik ország elnökével, majd kidobta őt a Fehér Házból.

Zelenszkij és Trump nyíltan összeveszett a Fehér Házban február 28-án azon a találkozón, amelyen megállapodást kellett volna aláírniuk Ukrajna ásványkincseinek megosztásáról és megvitatniuk az Oroszországgal kötendő békemegállapodást (Fotó: AFP/Saul Loeb)

„A harmadik világháborút kockáztatod. És amit teszel, az nagyon tiszteletlen ezzel az országgal szemben” – figyelmeztette Zelenszkijt Donald Trump a vita csúcspontján. 

Zelenszkij nem tud változtatni az Oroszországhoz való hozzáálláson

A Fehér Házból idő előtt távozott ukrán elnök, a botrány ellenére interjút adott a Fox Newsnak, és ott is hangsúlyozta, hogy a Washington által kért nyersanyag-megállapodás nem elég ahhoz, hogy béketárgyalásokat kezdjenek Oroszországgal. Biztonsági garanciákra van szükség az Egyesült Államok részéről – írta a Tagesschau.

Az ilyen jellegű vita egyik félnek sem jó

– mondta Zelenszkij. „De nem tudom megváltoztatni az ukrán hozzáállást Oroszországgal szemben. Ők számunkra gyilkosok. Az amerikaiak a legjobb barátaink, az európaiak a legjobb barátaink. Putyin és Oroszország az ellenség.”

Mielőtt Floridába utazott volna, ahol a hétvégét Mar-a-Lagóban tölti, Trump azt mondta, hogy Zelenszkij visszajöhet, amint kész a békére:

Nem állhat ott és mondhatja, hogy Putyin így, Putyin úgy, azt kell mondania, hogy békét akarok, nem akarom tovább vívni ezt a háborút.

Mi jöhet, számíthat-e még Ukrajna az USA támogatására?

Lindsey Graham republikánus szenátor kételkedik ebben: Zelenszkij tiszteletlenül viselkedett az Ovális Irodában.

Nem tudom, hogy valaha is képesek leszünk-e még tárgyalni Zelenszkijjel

– mondta Graham.

Mike Lawler republikánus képviselő árnyaltabban fogalmazott: „Még megmenthetjük ezt. És meg is kell menteni” – mondta Lawler a PBS-nek, hozzátéve: a kudarc katasztrofális lenne Európa és a szabad világ számára.

Számos republikánus posztolta a közösségi médiában, hogy Trump erőt mutatott Zelenszkijjel szemben. 

Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere (Fotó: AFP/Evelyn Hockstein)

A Zelenszkijt támogató európai nyilatkozatokkal kapcsolatban Marco Rubio amerikai külügyminiszter a CNN-nek azt mondta:

Ha Donald Trump holnap úgy dönt, hogy nem érdekli Ukrajna, nem érdekli Oroszország, nem érdekli ez a háború, és hátat fordít, kinek van ezen a bolygón bármi esélye arra, hogy a tárgyalóasztalhoz ültesse a hadviselő feleket? A válasz: senkinek.

 

Borítókép: Volodimir Zelenszkij és Donald Trump a Fehér Ház Ovális irodájában. (Fotó: APF/Getty Images/ Andrew Harnik)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.