Muszlim bandák vették át a hatalmat a brit börtönökben

A brit börtönökben működő muszlim bandák mára olyan mértékű befolyásra tettek szert, hogy egyes intézményekben gyakorlatilag átvették az irányítást, derül ki a Telegraph riportjából. A hatóságok által „szinte legyőzhetetlennek” tartott muszlim bandák erőszakkal, megfélemlítéssel és vallási nyomásgyakorlással kényszerítik az elítélteket a csatlakozásra.

2025. 04. 21. 18:23
Anjem Choudry brit iszlamista életfogytiglant kapott terrorizmusért Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Whitemoor börtönben 2020-ban történt támadás, amelyet a frissen iszlám hitre tért Baz Hockton és a radikális terrorista Brusthom Ziamani hajtott végre, sokkolta az országot. A két elítélt hamis robbanómellényt viselve próbált megölni egy börtönőrt. Ez a támadás volt az első, amelyet brit börtön falai között hajtottak végre iszlamista indíttatásból. A hatóságok akkor azt ígérték, hogy megerősítik a védelmet. Azonban a legfrissebb fejlemények szerint ez nem sikerült maradéktalanul. Az elmúlt napokban Hashem Abedi, a 2017-es manchesteri merénylet egyik végrehajtója a Frankland börtönben három őrt támadott meg főzőolajjal és házi készítésű fegyverekkel. Az egyik legmagasabb biztonsági fokozatú intézményként számontartott börtönről belső források azt állítják, hogy a muszlim bandák teljesen birtokba vették az intézményt, és azokat a rabokat, akik nem csatlakoznak, fizikai megtorlással fenyegetik.

A brit börtönökben a muszlim bandák váltak dominánssá
A brit börtönökben a muszlim bandák váltak dominánssá
Fotó:  AFP

Sok elítélt kényszerből csatlakozik muszlim bandákhoz

A brit igazságügyi minisztérium egy 2019-es jelentésében még úgy fogalmazott, hogy a „muszlim testvériség” néven emlegetett csoportok pozitív szerepet tölthetnek be a vallási közösség támogatásában. 

Azonban a vizsgálatot végző szakértők szerint ezek a csoportok gyakran működnek bűnbandaként, amelyeknek világos hierarchiája – vezetők, toborzók, végrehajtók – van, és erőszakos eszközökkel érik el céljaikat.

A tapasztalatok szerint sok elítélt kényszerből vagy védelem reményében csatlakozik ezekhez a bandákhoz, míg mások a státuszuk javítását vagy egyszerűen jobb bánásmódot remélnek, például szabadidőt az imák idején vagy jobb ételt ramadánkor.

A börtönök a radikalizáció melegágyai lettek

Ian Acheson korábbi börtönigazgató kormányzati jelentésében már évekkel ezelőtt figyelmeztetett, hogy a radikális iszlamista fogvatartottak a börtönökben „második prófétaként” viselkednek, és nagy hatással vannak az újonnan érkezők gondolkodására. 

A tapasztalatok szerint már fél év vagy egy év alatt képesek a teljes vallási radikalizálásra. Ez nemcsak az erőszakszintet növeli, de megbontja a börtönök belső rendjét is.

Jonathan Hall KC, antiterrorizmusra szakosodott jogi felügyelő 2022-ben már úgy fogalmazott, hogy az iszlamista önszerveződések „termékeny talajt” biztosítanak az erőszakos vallási szélsőségességnek. A karizmatikus vezetők „emírekként” működnek, és ellenőrzik a hozzáférést az imákhoz, a konyhához és akár a zuhanyzókhoz is. Több börtönben még saját saría bíróságot is létrehoztak, ahol a vallási törvények szerint ítélkeznek, olykor testi fenyítést is alkalmazva.

A hatóságok sokáig nem mertek lépni

Steve Gillan, a brit börtönőrök szakszervezetének vezetője elismerte, hogy sok börtönőr eleinte félt fellépni a radikális bandák ellen, nehogy rasszizmussal vádolják meg. Az utóbbi években azonban már bátrabban lépnek fel, részben a megnövekedett képzésnek és a jobb hírszerzésnek köszönhetően. A tapasztalatok szerint ugyanakkor a börtönök zárt világa hajlamos a problémák elbagatellizálására, főként a közvélemény aggodalmának elkerülése érdekében.

A helyhiány is súlyosbítja a válságot

A brit börtönrendszer jelenleg krónikus férőhelyhiánnyal küzd. Ez megnehezíti a bandák szétválasztását vagy a különösen veszélyes elítéltek elkülönítését. Az eredmény, hogy az erőszakos és szélsőséges elemek egyre inkább megerősödnek. A Whitemoor börtönbeli támadás is megelőzhető lett volna, ha időben szétválasztják a radikalizáló múltú Ziamanit és a frissen megtért Hocktont, vélik szakértők. Most, hogy Franklandben is súlyos incidens történt, sokan attól tartanak, a hatóságok korábbi tétlensége még több tragédiához vezethet.

A Frankland börtönben súlyos terrortámadástól kellett tartani. A brit börtönszolgálat terrorizmussal kapcsolatos közömbössége közismert. Most látjuk ennek a következményeit

– mondta Ian Acheson. A brit helyzet azonban nem egyedi. Mint arról lapunk is beszámolt, Franciaországban nemrég fegyveresek támadtak börtönökre.

Borítókép: Anjem Choudry brit iszlamista életfogytiglant kapott terrorizmusért (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.