J. K. Rowling, a Harry Potter könyvek világhírű szerzője ünnepléssel fogadta az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bíróságának friss ítéletét, amely kimondta: a 2010-es Egyenlőségi Törvényben szereplő „nő” és „nem” kifejezések biológiai értelemben vett nőkre és nemre utalnak – nem pedig az egyén által felvett társadalmi nemre, írja a New York Post.
Az 59 éves írónő az ítélet kihirdetése után közösségi oldalán pezsgős poharakat posztolt és azt írta:
Lehet, hogy később még egy szivarra is sor kerül.
Rowling külön is méltatta azt a három skót nőt, akik az ügy mögött álltak:
Három rendkívüli, kitartó skót nő és a mögöttük álló tömeg érte el, hogy az ügy eljusson a Legfelsőbb Bíróságra, és győzelmükkel a nők és lányok jogait védték meg az Egyesült Királyságban. Büszke vagyok, hogy ismerhetem őket.
Az ítélet előzménye, hogy Skóciában módosították a parlamenti képviselet szabályait, előírva, hogy a testületekben legalább ötven százalékban nőknek kell lenniük. Az új szabály azonban a nemi identitás alapján nőként elismert transznemű személyeket is nőként kezelte – ami a kritikusok szerint lehetőséget adott volna arra, hogy biológiai férfiak töltsék be a női kvótát.
A For Women Scotland (FWS) nevű szervezet azzal érvelt, hogy ezzel akár teljes egészében biológiai férfiak is alkothatják a „női kvótát” teljesítő testületeket.
J. K. Rowling régóta nyíltan bírálja a transzmozgalmat, amelyet szerinte „férfiak betolakodásaként” kell értelmezni a nők által használt terekbe – különösen a sport, a nyilvános illemhelyek, a börtönök és más közterek tekintetében. A transz aktivisták egy részét nyíltan „erőszakosnak és bántalmazónak” nevezte, és azzal vádolta őket, hogy veszélybe sodorják a melegek jogait.
Nem vettek el jogokat – de új értelmezés született
Bár a bírósági döntés a biológiai nem mellett tette le a voksát az egyenlőségi törvény értelmezésében, a Legfelsőbb Bíróság hangsúlyozta: a transz személyek továbbra is védelmet élveznek a „nemi átalakulás miatti diszkriminációval” szemben.