Különös kijelentése miatt kényszerült távozni a kubai miniszter

Egyetlen kijelentés is elég volt ahhoz, hogy óriási közfelháborodás legyen Kubában. A munkaügyi miniszter a parlamentben arról beszélt, hogy szerinte a szigetországban nincsenek valódi koldusok, csak olyanok, akik annak álcázzák magukat. A mondatai gyorsan végigsöpörtek a kubai közéleten, és végül a lemondásához vezettek.

Forrás: MTI2025. 07. 16. 6:19
Miguel Díaz-Canel kubai elnök
Miguel Díaz-Canel kubai elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szigetországban a társadalmi valóság tagadása már nem marad következmények nélkül. Kedden lemondott Marta Elena Feitó Cabrera, Kuba munkaügyi és társadalombiztosítási minisztere, miután hétfői felszólalása óriási felháborodást váltott ki. 

Lemondott a kubai munkaügyi miniszter egy nagy felháborodást kiváltó kijelentése miatt, amely tagadta a koldusok létezését Kubában.
Lemondott a kubai munkaügyi miniszter egy nagy felháborodást kiváltó kijelentése miatt, amely tagadta a koldusok létezését Kubában. Fotó: AFP

A parlament egyik szakbizottságában kijelentette: 

Láttunk embereket, látszólag koldusokat, (de) ha megnézzük a kezüket, vagy a ruháikat, amiket hordanak, akkor kiderül, hogy csak koldusnak álcázzák magukat.

Majd hozzátette: 

Kubában nincsenek koldusok.

Az elnöki hivatal közlése szerint Feitó Cabrera elismerte hibáit és benyújtotta lemondását.

Kubai elnöki reakció és társadalmi háttér

A kijelentés futótűzként terjedt el a közösségi médiában, és azonnali politikai következményekkel járt. Még Miguel Díaz-Canel elnök is megszólalt, és bár név szerint nem említette a minisztert, a kijelentést érzéketlenségnek nevezte.

Feitó Cabrera nemcsak a hajléktalanokat, hanem az utcai ablakmosókat is bírálta. 

Azt állította, hogy a pénzt alkoholra költik, ezzel tovább fokozva a közfelháborodást. A szavai különösen bántóan hatottak egy olyan országban, ahol a gazdasági válság miatt az idősek egy része az utcákon koldul, kukákban keres élelmet vagy épp szélvédőt tisztít.

A mostani társadalmi feszültségek nem légüres térben alakultak ki. 

Joaquín Alonso gazdasági miniszter hétfőn közölte, hogy Kuba bruttó hazai terméke (GDP) 1,1 százalékkal csökkent tavaly, az elmúlt öt év összesített visszaesése pedig már 11 százalék. A korábban erős szociális háló mára meggyengült: egy nyugdíjas körülbelül havi kétezer kubai pesót kap, ami nagyjából öt dollárt ér, és még egy doboz tojásra sem elég.

Borítókép: Miguel Díaz-Canel kubai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.