Ismét neves aktivistákat tartóztattak le Hongkongban

Vádat emeltek a demokráciapárti mozgalom 25 tagja ellen csütörtökön Hongkongban amiatt, hogy részt vettek a pekingi Tienanmen téri vérengzés 31. évfordulója alkalmából június elején engedély nélkül rendezett tüntetésen. A megmozdulást a hatóságok hivatalosan a koronavírus-járványra hivatkozva tiltották be.

Magyar Nemzet
2020. 08. 06. 17:03
Wong, Joshua
Fotó: Jerome Favre Forrás: MTI/EPA/Jerome Favre
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demokráciapárti mozgalom több neves tagja ellen vádat emeltek csütörtökön Hongkongban. Köztük van Joshua Wong, a 2014-es esernyős forradalom egyik vezéralakja, és Jimmy Lai hongkongi médiamogul. A vádalap az, hogy „szándékosan részt vettek engedély nélküli gyülekezéseken”. Li Csuk-jant, a Hongkongi Szövetség a Kínai Hazafias Demokratikus Mozgalmak Támogatására nevű civilszervezet elnökét a júniusi megmozdulás szervezőjeként vonják büntetőjogi felelősségre. Ez a szervezet 1990 óta szervezi a megemlékezéseket a Tienanmen téri eseményekről. A közel hétszázezres követőtáborral rendelkező Joshua Wong a Twitter-mikroblogon azt írta:

A kormány ismét büntetőeljárást indított ellenem a Tienanmen téri mészárlásra való megemlékezés miatt. A vád az, hogy tudatosan részt vettem egy nem engedélyezett gyűlésen.

Harminc év óta először nem adott engedélyt a hongkongi rendőrség a gyertyás virrasztás megtartására, amelyet a pekingi Tienanmen téri tüntetés vérbe fojtásának évfordulója alkalmából rendeznek minden évben. A hatóságok a koronavírus-járvány miatt bevezetett távolságtartási és gyülekezési szabályokra hivatkoztak, amelyek értelmében legfeljebb nyolcan gyülekezhetnek közterületen. Csuk-jan a tiltó döntés után felszólította az embereket, hogy egyénileg gyújtsanak gyertyát, és emlékezzenek meg néma csenddel az 1989 nyarán történtekről.

A hatóságok tiltása ellenére ezrek gyűltek össze június 4-én az évfordulón Hongkongban, több városrészben is gyertyagyújtással emlékeztek az elfojtott diáktüntetés halálos áldozataira. Helyszíni tudósítások akkor arról számoltak be, hogy többen elkezdték lebontani a park köré vont korlátokat, majd egy nagyobb csoport behatolt a területre, ahol gyertyával a kézben, védőmaszkot viselve különböző szlogeneket skandáltak Hongkong felszabadításáról. A rendőrök paprikaspray-vel oszlatták fel a demonstrálókat a Mongkok negyedben, ahol több százan vonultak utcára, és egyesek úttorlaszokat állítottak fel. Többeket őrizetbe vettek.

Legtöbben a járványt csak ürügynek tartották a betiltására, a közvélekedés szerint egyértelműen politikai okok állnak a háttérben. 1989 tavaszán diákok kezdeményezésére hatalmas tömeg vert tábort a pekingi Tienanmen téren. A megmozdulások csúcspontján több mint egymillió ember gyűlt össze. A kommunista vezetés június elején rendkívüli állapotot hirdetett, és a hadsereget küldte a tiltakozók ellen. A tüntetés szétverése során sokan meghaltak, de az áldozatok pontos száma a mai napig nem ismert, mert a történtekről Kínában szót ejteni sem lehet. A becslések több száz és háromezer közé teszik a meggyilkolt emberek számát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.