A helyreállítási alapot tárgyalja az EU-csúcs

A járvány kezdete óta először személyesen találkoznak ma az ­uniós tagországok állam- és kormányfői.

2020. 07. 17. 10:16
MERKEL, Angela
Angela Merkel Fotó: MTI/EPA/Reuters/Yves Herman
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járvány kezdete óta első alkalommal személyesen, szigorú óvintézkedések közepette találkoznak ma az ­uniós tagországok állam- és kormányfői Brüsszelben, hogy mintegy kétezermilliárd euró sorsáról döntsenek. A kétnaposra tervezett csúcstalálkozó központi kérdése a 2021–27-es, több mint ezermilliárd eurós büdzsé, illetve a vírusválság nyomán létrehozott 750 mil­liárd eurós helyreállítási alap. A tagállami vezetők júniusi videókonferen­ciájukon már egyeztettek a gigászi összegekről. Ekkor azonban bebizonyosodott, hogy – akárcsak a hagyományosan nehéz keretköltségvetési tárgyalások – az EU gazdaságának újjáépítéséről szóló döntés is személyes jelenlétet követel meg, köztük a folyosói alkuk lehetőségét is.

Ennek ellenére is valószínű, hogy a mély törésvonalak miatt nem tudnak a nyári szünet előtt megegyezni a tagállamok. Márpedig An­gela Merkel német kancellár és országa soros EU-elnöksége, valamit Emma­nuel Macron francia elnök is megállapodást sürget. Ugyanakkor magyar, holland és osztrák részről is megfogalmazták: a siet­ség nem mehet a minőség rovására ebben a történelmi kérdésben. Az EU ugyanis most első alkalommal készül közös hitelfelvételre, amelyhez az eladósodottságban és a pénzügyi fegyelemben mutatkozó különbségek miatt számos tagország – köztük hazánk is – kellő óvatossággal közelít.

Angela Merkel
Fotó: MTI/EPA/Reuters/Yves Herman

Emiatt is volt szükség arra, hogy a héten az Országgyűlés különleges mandátummal ruházza fel a Brüsszelben a hazai érdeket képviselő Orbán Viktort. A miniszterelnök ennek értelmében többek között nemet kell majd mondjon arra, hogy az azonos helyzetben lévő tagállamok más-más mértékű uniós segítségben részesüljenek. Továbbá arra is, hogy Brüsszel a hetes ­uniós cikkely szerinti eljárás, valamint a jogállamiság átpolitizált fogalma mögé bújva csonkíthasson meg bizonyos forrásokat. A pénzosztás egyik sarokköve a tervek szerint márpedig a jogállamiság eddig is megosztónak bizonyult fogalma. Amennyiben a miniszterelnök több mozgásteret igényel, a hétvégi ülés eredményei fényében alakítana a mandátumon, a magyar parlamentnek újra össze kell majd ülnie. De időben ez ­amiatt nem jelentene különös bonyodalmat, mert az uniós döntés ratifikációjához más tagállami parlamentek beleegyezésére is szükség lesz majd. A brüsszeli döntés egyhangú szavazatot igényelne a huszonhét tagállam részéről, márpedig jelenleg nemcsak a feltételeket, de a mentőcsomag nagyságát is vitatják. Kudarc esetén a következő rendkívüli EU-csúcsot július végére hívhatják össze.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.