Magyarország legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre
Szijjártó Péter hétfőn a kárpátaljai Ungvárra látogatott, ahol hivatalos tárgyalásokat folytatott Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel, valamint az elnöki hivatal vezetőjével, Andrij Jermakkal. A belga műsorvezető arról kérdezte a tárcavezetőt, miért nem találkozott még Orbán Viktor miniszterelnök Volodimir Zelenszkij elnökkel. Szijjártó Péter azonban kiemelte,
történelmünk legnagyobb humanitárius akcióját hajtjuk végre.
Ismertette: több mint egymillió ukrajnai menekültet fogadott be Magyarország és az 1500-at is meghaladja azon óvodák és iskolák száma, ahová ukrán menekült gyerekek járnak. – Senki sem beszél a tényről, hogy folyamatosan segítünk több mint 500 ezer ukrán családnak Ukrajnában, nemcsak a nyugati részen, hanem összesen húsz megyében Ukrajnában – közölte.
Tehát az utolsó dolog, amit tenniük kellene, az az, hogy kioktatnak minket arról, hogyan legyünk szolidárisak Ukrajnával, rendben van?
– tette hozzá.
Lavrovval való kapcsolatáról is kérdezték Szijjártó Pétert
– Mindig nagyon világossá teszem az álláspontomat mindenki számára, és nagyon világossá tettem az álláspontunkat Szergej Lavrovnak és az összes orosz kollégának egyaránt, hogy mi elítéljük a háborút. A háború rossz, rossz nekünk, rossz Ukrajnának, rossz Európának, és szeretnénk, ha abbahagynák – tudatta a tárcavezető. Kiemelte,
nagyon könnyű ukránpártinak lenni itt, Brüsszelben, Washingtonban a szép irodákban, de tessék megpróbálni Moszkvában! Én ott voltam és részt vettem az Orosz Energiahéten, körülbelül ezer ember volt ott a teremben. Ott ültem Oroszország miniszterelnök-helyettese és a legnagyobb oroszországi energetikai vállalatok vezetői mellett, és ott nyíltan kijelentettem, hogy elítéljük a háborút, és azt szeretnénk, ha ez a háború véget érne, és ez rossz nekünk.
Jan Balliauw azonban úgy látja, amikor tűzszünetről és tárgyalásokról van szó, az azt jelentené ezen a ponton, hogy Oroszországhoz kerülne Ukrajna húsz százaléka. „Nem, számunkra, magyarok számára a területi integritás és szuverenitás elve nem vita tárgya. Mi kiállunk Ukrajna területi integritásáért és szuverenitásáért. Az nem lehet kérdés, hogy Ukrajna és minden más ország területi integritását és szuverenitását tiszteletben kell tartani” – válaszolta Szijjártó Péter. Felidézte, Ungváron egy temetőt is meglátogatott, majd elmondta, amíg a háború tart, minden nap egyre több ember hal meg. – Ezért úgy gondolom, hogy a legfontosabb dolog a háború lezárása, az emberek gyilkolásának befejezése, aztán jöhetnek a béketárgyalások, és egy olyan békemegállapodás, amely biztosítja, hogy az egész régió békében éljen a jövőben – fogalmazott.
„A kormány már régen elvégezte feladatát”
Az interjú zárásaként Svédország NATO-tagságának ratifikálásáról kérdezték a külügyminisztert, aki elmondta, a kormány már régen elvégezte a saját feladatát. Kiemelte, ő volt az, aki az ügyet beterjesztette az Országgyűlésnek. – A kormány javaslata az, hogy ratifikáljuk Svédország NATO-csatlakozását. De a helyzet az, hogy sok parlamenti képviselőnk sértve érzi magát azon svéd politikusok miatt, akik Magyarországot bírálják, hogy az nem demokratikus ország, vagy a parlamentet, hogy az nem demokratikus intézmény, bírálják a választásokat, mintha azok nem lennének demokratikusak – emlékeztetett.
Világossá tettem svéd kollégáimnak, hogy tegyenek valamit annak érdekében, hogy biztosítsák ezeket az embereket – akiktől azt várják, hogy szavazzák meg a csatlakozásukat –, hogy nem fogják őket többé antidemokratikusnak minősíteni, mert igazságtalan
– tette hozzá.