A „német Trump” jó eséllyel pályázhat a német kancellári posztra

A német kereszténydemokrata CDU keményvonalas konzervatívjának tartott Friedrich Merznek elemzők szerint jó esélye van arra, hogy a párt elnöke, majd kancellárjelöltje legyen. A párt küldöttei várhatóan januárban szavaznak a tisztségről, Merz mellett Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke és Norbert Röttgen, a Bundestag külügyi bizottságának elnöke is ringbe száll. Utóbbit tartják a legkevésbé esélyesnek.

Forrás: V4NA HÍRÜGYNÖKSÉG2020. 11. 29. 10:52
MERZ, Friedrich
Apolda, 2020. február 26. Friedrich Merz, a legnagyobb német kormánypárt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös szövetségi parlamenti frakciójának korábbi vezetõje beszédet mond a CDU hamvazószerdai rendezvényén a türingiai Apoldában 2020. február 26-án. Merz az elõzõ nap bejelentette indulását a CDU elnöki tisztségéért. MTI/EPA/Bodo Schackow Fotó: Bodo Schackow
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harcos öregként jellemzik a német elemzők a CDU-s Friedrich Merzet, aki Armin Laschettel és Norbert Röttgennel együtt pályázik a kancellárjelöltséget is valószínűsítő pártelnöki tisztségre a januári kongresszuson.

Merz igen népszerű a CDU szavazóbázisában, különösen azok szimpátiáját bírja, akik a merkeli bevándorláspolitikával szemben foglalnak állást. Annak idején ellenezte a házasságon belüli nemi erőszak bűncselekménnyé nyilvánítását, illetve sokak számára nyomhat a latban, hogy támogatja az úgynevezett Leitkulturt, amely a bevándorlók sikeres integrációját abban látja, hogy köreikben népszerűsítik a német kultúrát, a német hagyományokat.

Még politikai ellenfelei sem vitatják Merz intelligenciáját és azt, hogy rendkívül mélyen tájékozott bonyolultabb politikai kérdésekben is. Ugyanakkor sokan arrogánsnak tartják, és „trumpi” erényei közé sorolják, hogy gyakran előbb beszél, mint gondolkodik.

Friedrich Merz, a legnagyobb német kormánypárt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös szövetségi parlamenti frakciójának korábbi vezetője beszédet mond
MTI/EPA/Bodo Schackow

Egyes vádak szerint egy kalap alá veszi a homoszexuálisokat és a pedofilokat, a nemi vitákat pedig feleslegesnek tartja. A politikus mindezt cáfolja: még szeptemberben egy kérdésre, miszerint lenne-e kifogása azzal kapcsolatban, hogy homoszexuális kancellárja legyen az országnak, azt válaszolta: „A szexuális orientáció nem tartozik a nyilvánosságra mindaddig, amíg nem történik törvénysértés (...). A szememben ez a határ – nem nyilvános vita tárgya.”

A 65 éves Merzet politikai ambícióiban maga Merkel akadályozta 2002-ben, amikor pártelnökként átvette az irányítást a CDU parlamenti csoportjában. Merz – aki civilben jogász – az azóta eltelt majd 20 évben jobbára az üzleti életben tevékenykedett, sikerrel. Akkor lépett újra az előtérbe, amikor Merkel 2018-ban visszavonult a pártvezetéstől. Majdnem sikerült is legyőznie Annegret Kramp-Karrenbauert, aki azóta bejelentette, hogy visszalép a pártelnöki tisztségből és a kancellárjelöltségtől is.

A CDU idén április 25-re ütemezte eredetileg a rendkívüli elnökválasztó kongresszust, ám azt a koronavírus-járvány miatt elhalasztották, majd összevonták a decemberre tervezett tisztújító kongresszussal – aztán határozatlan időre ismét elhalasztották. Merz bírálta ezt a döntést, azzal szerinte azt szerették volna akadályozni, hogy megszerezze az elnöki tisztséget, időt akartak csak nyerni az általuk támogatott Armin Laschetnek.

A közvélemény ugyan nincs közvetlenül befolyással az elnökválasztásra, de beszédes lehet, hogy a Der Spiegel által ebben a hónapban közzétett felmérése szerint Merz vezette a mezőnyt 26 százalékkal, őt követte Röttgen és Laschet 10,6, illetve 8,1 százalékkal.

A három jelölt végül november elején megegyezett és felkérte a párt vezetőségét, hogy január közepére hívja össze a kongresszust; ha a járványhelyzet úgy alakul, akkor az 1001 küldött személyes részvételével, ha nem, akkor online közvetített, összehangolt regionális tanácskozásokkal és digitális szavazással.

A CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége messze a legnagyobb politikai erő Németországban. Választói támogatottsága a legutóbbi, vasárnap ismertetett felmérési adatok szerint 35 százalékos, 16 százalékponttal meghaladja a második helyen álló Zöldek 19 százalékos támogatottságát.

Merkel bebetonozhatja a hatalmát

A sorsdöntő amerikai választások után a következő nagy horderejű választás jövő ősszel Németországban lesz. Ha lesz. Mert ez egyáltalán nem biztos.

A legnagyobb német kormányzó párt, a CDU decemberben akarta megtartani tisztújító kongresszusát, amelyen három pályázó közül kellett volna kiválasztani az elnöki posztra a már az év elején lemondott, de ügyvezetőként tovább elnöklő Annegret Kramp-Karrenbauer utódját.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.