A most 23 éves Keira Bell még csak egy 16 éves tinédzser volt, amikor öngyilkos hajlamai támadtak, az iskolában pedig arra kérte társait, hogy fiú néven szólítsák. A helyzet orvoslására Keira ellátogatott a hírhedt Tavistock and Portman NHS Trust nemváltó klinikájára, ami arról ismert, hogy elég könnyelműen ad hormonkezelést a gyerekeknek már egészen kiskorukban. Ez a fiatal lány esetében sem volt máshogy, neki mindösszesen három találkozó után pubertásblokkoló gyógyszereket írtak fel, hogy megállítsák a nőies testének kifejlődését, számol be az esetről a Daily Mail.
Most, hét évvel a kezelések után Keira már nem akar nemet váltani, csak egy átlagos nő szeretne lenni, ezzel azonban gondjai akadhatnak. Azon aggódik, hogy problémája támadhat a teherbe eséssel a neki beadott gyógyszerek miatt. Ráadásul saját bevallása szerint az emberek rendszeresen férfinak nézik őt, ami felettébb zavaró számára. Keira például sokszor aggódik azon, mit gondolhatnak mások a kinézete miatt, amikor bemegy egy női mosdóba.
A felmerülő problémái miatt Keira most hatalmas lépést tett: beperelte a Tavistock klinikáját, amiért gyermek létére kísérleti gyógyszereket adtak neki a nemváltás érdekében. A fiatal nő ugyanis most már úgy gondolja, belehajszolták a kezelésekbe körültekintő tájékoztatás nélkül. A bíróságon pedig Keira javára billenhet a mérleg, az ügyben eljáró bíró szerint egyértelműen vitatható a klinika törvénytelen eljárása, így engedélyezte a tárgyalást idénre. Keira esetével megpróbálja felhívni a figyelmet arra, hogy a gyermekek számos alkalommal kapnak kezeléseket anélkül, hogy teljes körűen tájékoztatva lennének azok következményeiről. Ez az ő esetében is így volt, a kezelések után olyan tüneteket tapasztalt, amikre azelőtt nem is gondolt. Elmondása szerint jelenleg egy olyan világban él, ahol nem illik be sem a férfiak, sem a nők közé – lényegében a két nem közé van szorulva.
'There's no going back from it – you are changed forever visibly.'
Keira Bell, who received treatment to reassign her gender when she was a teenager, says her care was "rushed" and left her feeling suicidal.
To read more, click here: https://t.co/EYH30Aqz2D pic.twitter.com/hmW97g1nKc
— Sky News (@SkyNews) March 2, 2020
Keira Bell problémája nem egyedi, az angliai nemváltó klinika egyre több botrányba keveredik , amiért könnyedén adnak kisgyerekeknek hormonkezeléseket. Ez azért is veszélyes, mert ők pont a fiatal koruk miatt nem tudják felmérni a következményeket és így alakulhat ki az, hogy később sokan megbánják a döntésüket a nemváltással kapcsolatban. Mire azonban erre rájönnek, már késő lehet, hiszen a következmények már megmásíthatatlanul jelen vannak az életükben, akárcsak Keira esetében.
Novemberben pontosan az ilyen fiatalok tömörítésére jött létre a Detransition Advocacy Network, amely azokat az embereket kívánja támogatni, akik vissza akarnak változni az eredeti nemükbe, vagy csak szimplán abba akarják hagyni a nemváltoztatást. A szervezet többek között információt ad arról, milyen hatása lehet a hormonkezelések abbahagyásának, és szakértőt is bevonnak, aki tanácsot ad az érintetteknek.
A Detransition Advocacy Network-re és esetleges társaira pedig a jelek szerint szükség lehet. Maga a szervezet alapítója Charlie Evans szintén nemváltoztatáson esett át, mielőtt elfogadta volna eredeti, biológiai nemét. Evans nőnek született, tíz éven keresztül azonban férfiként élt, csak ezután tudta elfogadni női mivoltát – így pedig különösen átérzi azok helyzetét, akik vissza akarják változtatni a nemüket a beavatkozások után. Charlie elmondta, ő már nagyon sok olyan fiatallal beszélt, akik megbánták a nemváltásukat, amitől nem is érzik jobban magukat. Szerinte ráadásul a legtöbb szóban forgó személy fiatal, leszbikus nő, a lehetőségeikkel pedig nincsenek is tisztában.
Ez a kategorizálás azonban nem minden esetben igaz, bár egy közös pont szinte minden transznemű és nemet változtatni akaró személynél megtalálható: a nemi diszfória. Ez egy állapot, ami azt jelenti, amikor a lánynak vagy fiúnak született személy nem érzi jól magát a bőrében és az a vágya, hogy a másik nembe tartozzon. Ezt diagnosztizálták például a lassan 80 éves Walt Heyer esetében is, aki már javában felnőtt volt, mikor nemet váltott.
Walt eredetileg férfinak született, négyéves korától kezdve azonban a nagymamája lányruhákba öltöztette. Ez, és a szexuális bántalmazás, amit el kellett viselnie a nagybátyjától, végül olyan hatással lett a kisfiúra, hogy éveken át zavarban volt a saját nemét illetően. Bár később, fiatal felnőtt korában voltak barátnői, később pedig felesége is, az agya egy hátsó zugában mindig ott volt a vágy, hogy nőként élhessen.
Waltot 40 évesen diagnosztizálták a már említett nemi diszfóriával, 1983-ban, 42 évesen pedig transznemű nővé változott. Nyolc évig Lauraként élte az életét, a dolgok azonban nem alakultak olyan fényesen, ahogy remélte. Újra nemi diszfóriában szenvedett, ekkor azonban a problémát már az jelentette, hogy női testbe zárt férfinek érezte magát. Végül kiderült, hogy valójában végig pszichológiai problémákkal küzdött, amik egyébként is jellemzőek azoknál, akik ellenkező neműként akarnak élni.
A férfit végül éveken át tartó terápia segítette át a problémáin, 55 évesen újra férfi lett és önmagával is megbékélt, az idáig vezető út azonban saját bevallása szerint nehéz volt számára. Walt ma már mindenkit arra figyelmeztet, hogy ne hagyja magát megvezetni a média által, a hormonok és a műtétek pedig csak a külsőségeken tudnak változtatni – az ember saját, eredeti nemének a tényét semmi nem tudja megváltoztatni.