– Hivatalosan is megkezdődött az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat szervezése. Milyen törésvonalakra számít a válaszutakról szóló vitában?

Majdnem összeesett az új pápa bátyja
Megtörte a csendet Louis Prevost.
– Hivatalosan is megkezdődött az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat szervezése. Milyen törésvonalakra számít a válaszutakról szóló vitában?
– Öt évvel a brexitnépszavazás után az Európai Unió vezetői úgy döntöttek, hogy május 9-én megkezdődhet az Európa jövőjéről szóló vitasorozat. Fontos a brit kilépésre visszavezetni a történéseket, hiszen az EU vezetői azt észlelték, hogy az európai közvélemény nincs teljes bizalommal az uniós intézmények iránt. Úgy vélik, hogy a konferenciasorozattal elsősorban a fiatalokat lehet megszólítani, ám lényegében minden európai uniós polgár véleményére kíváncsiak. Azt gondolom, hogy az előttünk álló egyéves vitában Pandóra szelencéje kinyílik majd, és nyilvánvalóvá válnak a különböző Európa-víziók. Nemcsak a polgárok, a tudományos és a civil szféra pozicionálhatja magát, hanem a különböző pártcsaládokban lévő nemzeti delegációk is tisztázhatják, hogy tulajdonképpen mit is várnak az Európai Uniótól. Jelenleg hatalmas a mozgás az európai közéletben, a konferencia pedig egy kitűnő lehetőség arra, hogy mindezt felgyorsítsa. Emellett a célkitűzések is rendkívül magasztosak, hiszen a digitalizáció, a munkahelyteremtés, a demográfia és a fiatalság helyzete mindenki számára hívószavak. Természetesen Magyarországon sincs ez másképp, a Fidesz európai parlamenti delegációja aktív szerepet kíván vállalni a vitában. A választóinknak ugyanis el kell mondanunk, hogy milyen kérdések vannak az asztalon Brüsszelben, s azokra milyen lehetséges válaszok adhatók.
– Brüsszelben szeretik az előre legyártott forgatókönyveket. Fennáll annak a veszélye, hogy már most tudni, milyen végkövetkeztetésre jut az EU-ról szóló konzultáció?
– Nagyon bízom benne, hogy még nem tudhatjuk az eredményt, és valódi viták fognak megindulni. Magyarország nem olyan konferenciában érdekelt, amelynek a végkövetkeztetése előre le van írva, s amelynek során kiválasztott személyek mondják el, milyen Európát akarunk. A pluralitást igenis biztosítani kell. Emiatt ad okot némi aggodalomra, hogy az Európai Parlamentben például nem minden képviselőcsoport rendelkezik azonos súllyal. A konferenciasorozat irányító testületében a föderációpárti képviselőcsoportok, az Európai Néppárt, a szociáldemokraták és a liberálisok frakciója jut irányító szerephez, az ettől eltérő nézetű frakciók csak megfigyelő státust kapnak. A Fidesz európai parlamenti képviselői persze részt vehetnek a vitában, de ahogy mondtam, a vélemények pluralitása szempontjából aggasztó az egyenjogúság hiánya.
– A legutóbbi, úgynevezett Alkotmányozó Konvent idején ön Magyarország brüsszeli nagykövete volt. Mennyire látványos a különbség az akkori és a mostani közhangulatban?
– A kétezres évek eleje a lelkesedés és az eufória időszaka volt, elsősorban a tízes bővítés miatt. Az európai egyesülés következtében mindenki optimizmussal tekintett az Alkotmányozó Konventre is, amelytől Európa-szerte valódi eredményt vártak. Amikor a konvent eredményeként megszületett uniós alkotmányszerződést a franciák és a hollandok népszavazás útján elutasították, felszínre kerültek a problémák. 2008-ban aztán jött a görög válság, amit hosszabb távon a migrációs válság, majd Nagy-Britannia uniós távozása követett. A közelmúltban a koronavírus-járvány teremtett teljesen új helyzetet Európában, láthatók az uniós építkezés árnyoldalai. Sokan úgy gondolják, hogy az említett válságsorozat megelőzhető lett volna, ha föderáció lenne Európában. Míg a baloldali és a szuverenitást érintő kérdésekben rendszerint a baloldallal együtt szavazó néppárti fősodor egy föderális uniót szorgalmaz, a másik oldalon azok a gondolkodók találhatók, beleértve a magyar kormányt is, akik úgy vélik, hogy az Európai Unió a tagállamok akaratából jött létre, ők maradnak a szerződések urai. Ma ez a két teljesen eltérő nézet áll egymással szemben. Ahogy említettem, a következő, rendkívül izgalmas időszakban mindenki nyilvánvalóvá teheti, hogy melyik oldalhoz tartozik. Jelentős szempont továbbá, hogy a konferencia a francia EU-elnökség alatt fejeződik be 2022-ben, így fontos lehet, hogy Párizs miképp pozicionálja majd magát. A vitasorozat végkövetkeztetéseinek Emmanuel Macron köztársasági elnök újraválasztásában is szerepük lehet.
– Magyarországon az Igazságügyi Minisztérium már szervezett az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozatot felvezető eseményeket, ezeken ön is részt vett.
– Magyarországon folytatni fogjuk a konferenciák szervezését, és megszólítjuk a polgárokat. Egy vitasorozat akkor értékes, ha valóban mindenki elmondja a véleményét. Feltehetőleg a nemzeti parlamentben is lesz vita, valamint a kormánynak is lesz álláspontja az ügyben. Az Európai Parlament alkotmányügyi szakbizottságában egyébként elkészítettem egy munkadokumentumot, amely a nemzeti parlamenteknek a konferenciasorozatban való szerepvállalását hangsúlyozta. Ők állnak ugyanis a legközelebb a választópolgárokhoz, ők a népszuverenitás letéteményesei. A nemzeti parlamentek ratifikálták az uniós szerződéseket, tehát megkerülhetetlenek. Emellett azt is el tudom képzelni, hogy nemzeti konzultáció induljon, a magyarok már több alkalommal mondtak így véleményt uniós kérdésekben. A kormány sosem ijedt meg attól, hogy kérdezzen a polgároktól, e téren élen járunk Európában. Egy további lehetőség, hogy az Európai Bizottság is megfogalmaz kérdéseket. Itt azonban óvatosságra intenék, hiszen ugyanaz a kérdés nem biztos, hogy ugyanolyan jelentőséggel bír az egyik országban, mint a másikban. Ha központosított módszert alkalmaznak mind a huszonhét tagállamban, az eredmények sem lesznek megbízhatók.
– Egy friss uniós felmérés szerint a magyarok az EU középmezőnyében vannak a vitában való részvételi hajlandóságot illetően. Mi ennek az oka?
– Valóban a középmezőnyben végeztünk, de megelőztük például Franciaországot vagy a jelenlegi EU-elnökséget adó Portugáliát. A polgárok valószínűleg úgy vélik, hogy nincs ráhatásuk az európai döntéshozatalra, az EU-intézmények működését a járványkezelés és a migráció menedzselése során negatívan élték meg. A járvány kezdetén például jól látható volt, hogy a nemzeti szint jobban működött, az EU nem jelezte előre, hogy a tagállamok mire készüljenek. Az oltás megszervezése kapcsán szintén látványos, hogy inkább a tagországok járnak elöl, nem az uniós intézmények. Mindazonáltal azt gondolom, hogy Magyarországon is kezdjük el a vitát, a polgárok nyilvánítsák ki, hogy milyen Európát akarnak. Hangsúlyozom, ez egy hatalmas lehetőség, mert alapvető fontosságú kérdésekről van szó. Többek között a járványkezelés, a migráció, a demográfia, a digitalizáció és a környezetvédelem ügyében határozhatjuk meg a nemzetközi pozíciónkat.
Megtörte a csendet Louis Prevost.
Az elnök szerint a digitális határmódosítás szuverenitást sért.
A G7 és Kína is nyugalomra inti a két atomhatalmat.
A bukott elnök utódját támadta az interjúban.
Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést
Kovács Kokó István visszatér a ringbe – nem akárkivel csap össze
Mexikói út: iszonyatos állapotban van a csomópont, de legalább kitakarítják
Szimatot fogott az újságíró: rejtélyes körülmények között szívódott fel Gyurcsány Ferenc
Halálra vált Simon, unokatestvére szelleme kísérti
Hivatalos: meggondolták magukat a kínaiak a szegedi Byd-gyárról – mégse csak elektromos autókat fognak gyártani, de ennek megvan az oka
A Barcelona szenzációs hírt közölt a magyar futballistájáról
Folyt a vér Budapesten, brutális meccsen tért vissza Tommy Fury
Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött
A Győr a szakadék szélére taszította a Fehérvárt
Slot súlyos döntést hozott a Liverpool-játékos távozása után
A Szoboszlaival balhézó Arda Güler újra üzent: „Gyalázol? Szétzúzlak!”
Megtörte a csendet Louis Prevost.
Az elnök szerint a digitális határmódosítás szuverenitást sért.
A G7 és Kína is nyugalomra inti a két atomhatalmat.
A bukott elnök utódját támadta az interjúban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.