Agnès Callamard, az ENSZ azonnali vagy önkényes kivégzésekkel foglalkozó különleges előadója felszólította Belgiumot, hogy minél előbb tegyék lehetővé a Szíriában elfogott, majd Irakban halálra ítélt belga állampolgárságú dzsihadista, Bilal Al Marchohi hazatelepítését, hogy – Callamard elmondása szerint – tisztességes bírósági eljárásban legyen része.
Az antwerpeni Bilal Al Marchohi az Iszlám Állam oldalán harcolt Szíriában, majd Rakka eleste után megadta magát az amerikai csapatoknak, akik átszállították a szomszédos Irakba, ahol 2019 márciusában halálra ítélték.
A férfi ellen a tárgyaláson bizonyítékként használták fel a telefonján talált képeket és videófelvételeket, amelyeken fegyverekkel pózolt. A bíróságon Al Marchohi azt mondta, hogy hazájában, Belgiumban kell őt bíróság elé állítani és az ottani törvények szerint kell eljárni az ügyében, írta a Sudinfo.be francia nyelvű belga hírportál. Al-Marchohi a második belga állampolgár, akit Irakban kötél általi halálra ítéltek, 2018 májusában a marokkói származású Tarek Jadaoun-t hasonló körülmények között ítélték el, a férfi 2014-ben csatlakozott az ISIS-hez, és ellene is videófelvételeket használtak fel, melyeken Belgiumban és Franciaországban tervezett merényletekkel fenyegetőzött.
A több terroristát is védő ügyvéd, Alexis Deswaef elmondása alapján Agnès Callamard május 7-én kereste meg a belga kormányt annak érdekében, hogy közbenjárjon Al Marchohi hazaszállításának ügyében, de mivel nem kapott választ a levelére, azt az ENSZ két hónap elteltével automatikusan nyilvánosságra hozta.
Callamard a levelében elismeri, hogy sokszor nehézségbe ütközik az állampolgárok kiadatása, különösen a dzsihadisták esetében, de véleménye szerint a belga államnak már akkor lépnie kellett volna, amikor Al-Marchohit átvitték Szíriából Irakba, majd hozzátette, hogy a férfi vallomását nem lehetett volna ellene bizonyítékként felhasználni, mert azt – állítólag – kínzással kényszerítették ki.
Az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió beszámolója alapján Callamard levelében felhívta a figyelmet az iraki igazságszolgáltatási rendszer súlyos jogsértéseire, majd hozzátette, hogy mindenképp azt szeretné elérni, hogy a dzsihadista férfit minél előbb visszaszállítsák Belgiumba és az ottani törvények alapján a saját hazájában állítsák bíróság elé.