Hergár Eszter, az MNB társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója az érme Szent István-teremben tartott bemutatóján elmondta: a hétrészesre tervezett sorozatban a Nemzeti Hauszmann-programban felújított vagy újjáépített legfontosabb épületekről bocsátanak ki évente egy emlékérmét. A sorozat hét eleme – az MNB-kibocsátások körében egyedülálló módon – egybeillesztve méhsejtszerkezetet alkot – emelte ki.
Felidézte, hogy a Szent István-termet tavaly augusztus 20-án nyitották meg a látogatók előtt. Az emlékérme kibocsátásával az újranyitás évfordulóját ünneplik.
A 3000 forint névértékű, nordic gold alapanyagú színesfém emlékérme törvényes fizetőeszköz, azonban a mindennapi forgalomban való használata kerülendő – mondta, hozzátéve, hogy a rajta szereplő névérték az érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.
Az emlékérme hatszög alakja kuriózumnak számít, a nordic gold ötvözetet pedig először választották ki forint emlékérméhez – tájékoztatott, hozzátéve: az emlékérméből húszezer darab készíthető, különleges, úgynevezett proof-like technológiával.
Az emlékérme előlapján az újjászületett terem falikárpitjának részlete látható, középpontjában az apostoli kettős kereszttel, körülötte a kárpit egyéb díszítő elemeivel. A hátlapon a Szent István-terem meghatározó eleme, a Zsolnay-kandalló részlete szerepel Szent István mellszobrával a középpontban. Mint Hergár Eszter rámutatott, a motívum a széleken tervrajzszerű szerkesztett vonalakkal jelenik meg, amelyeket a középpont felé egyre magasabb plasztika vált fel, utalva a tervek megvalósulásának folyamatára.
A Szent István-terem emlékérme Endrődy Zoltán iparművész és Endrődy Orsolya grafikusművész alkotása.
A Budavári Palotában található Szent István-termet már több mint 85 ezren látták, a nemzeti ünnep alkalmából a hétvégén ingyenesen látogatható.
A 2019-ben indult Nemzeti Hauszmann-programban az a feladatuk, hogy visszaadják az embereknek a Budavári Palotanegyedet, hogy a városrész a XIX–XX. század fordulóján kialakult arcát mutassa úgy, ahogyan azt Hauszmann Alajos megálmodta. Az eddigi eredmények mellett már szerkezetkész a Dísz tér sarkán újjáépülő egykori Vöröskereszt Egylet-székház, jól halad a Honvéd Főparancsnokság megújítása, a Szent György tér nyugati oldalán, az egykori rommező helyén pedig már látszanak az 1968-ban felrobbantott és most újjászülető József főhercegi palota körvonalai. Elkezdték a Budavári Palota északi, Szent György tér felőli szárnyának megújítását is.
Borítókép: Hergár Eszter, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója és Madaras Bence, a Várkapitányság vezérigazgatója mutatja az MNB által elindított, a Nemzeti Hauszmann program eredményeit bemutató, különleges, hatszög alakú színesfém emlékérmékből álló sorozat első darabját (Fotó: MTI/Kovács Attila)