Idén is nagy érdeklődés övezte a 32. alkalommal megtartott Lábán Kinetográfia Nemzetközi Tanácsának konferenciáját, amelyet a Magyar Táncművészeti Egyetem, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézete, valamint a Magyar Etnokoreológiai Társaság szervezett.
A konferencia célja a nemzetközi szinten kiemelkedő, Lábán-kinetográfia rendszerének folyamatos fejlesztése, a tánclejegyző rendszer oktatásának modernizálása.
A rendezvény lehetőséget biztosított a fiatal és a senior kutatógenerációk tapasztalatcseréjére, kutatási eredményeik bemutatására, valamint a tánclejegyzés aktuális kérdéseinek megvitatására. A szervezők konferenciakötetben kívánják publikálni az elhangzott előadásokat.
A Lábán-kinetográfia a világon egyedülálló, általánosan használt mozgásjelölési rendszer, amelyet az emberi testmozgás dokumentálásában, oktatásában és kutatásában használnak.
Az ICKL célja a rendszer fejlesztésére irányuló kutatások összefogása, kísérleti projektek támogatása, a rendszert használó központok és egyének közötti információcsere ösztönzése. A szervezet döntéshozó testületként jár el a rendszer ortográfiája és alapelveinek kialakítása tekintetében. Tevékenysége magában foglalja a kétévenkénti konferenciaszervezést és a konferenciák előadásainak publikálását.
Magyarország folyamatosan meghatározó szerepet játszik a Lábán-kinetográfia életében.
NévjegyLábán Rudolf, az európai modern tánc egyik legmeghatározóbb személyisége, a rendszert 1928-ban adta közre Németországban, amely az Állami Balettintézet későbbi alapító igazgatója, Lőrinc György jóvoltából már 1938-ban Magyarországra került. A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatásában rendkívül korán, 1941-ben jelent meg Szentpál Mária révén, aki később az ICKL alapítójaként haláláig meghatározó szerepet töltött be a szervezetben. Alelnökként és a szervezet tudományos jellegét biztosító Research Panel (RP) többszöri vezetőjeként jelentősen hozzájárult a Lábán-kinetográfia fejlesztéséhez. Helyét tanítványa, Fügedi János vette át, aki szintén több terminusban volt az RP vezetője, valamint a szervezet alelnöke. Az ICKL Board of Trustees elnöki tisztségét 2015 óta, immár második ciklusban tölti be. Magyarország azon kevés ország közé tartozik, amelynek képviselői 1959 óta minden konferencián részt vettek.A szervezet 1959 óta kétévente, Európa, Amerika és Ázsia között váltakozva, mindig más földrészen rendezi nagyszabású konferenciáját. Magyarország eddig kétszer adott otthont a jelentős nemzetközi rendezvénynek. 1991-ben és 2011-ben az MTA Zenetudományi Intézete rendezte a konferenciát. 2021-ben a tagság szavazatai alapján – Londont és Essent megelőzve – ismét Budapest rendezhette meg az ICKL idei konferenciáját, ezúttal a Magyar Táncművészeti Egyetemen. |
Borítókép: illusztráció. A Magyar Állami Népi Együttes előadása a Várkert Bazárban 2020. szeptember 9-én (Fotó: MTI/Mohai Balázs)