A 12 legszebb magyar irredenta dalt korszerű zenei alapokon, szimfonikus zenekarra hangszerelve, kiváló előadóművészek tolmácsolásában adta ki a várpalotai Trianon Múzeum.
Magyar Nemzet
Forrás: Trianon Múzeum2022. 11. 19. 12:20
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A húszas-harmincas éveket megidéző Lesz, lesz, lesz című album dalai Varga Miklós, Pataky Attila, Kardos-Horváth János, Vadkerti Imre, Sárdy Barbara, Varga Viktor, Kalapács József, Géczy Erika, Kautzky Armand, Szacsvay László és Heit Loránd előadásában szólalnak meg, közreműködik a MÁV Szimfonikus Zenekara, a Magyar Állami Operaház gyermekkara és a kisvárdai Szent László Gyermekkar. A hangszerelés Faragó Sándor és Harmati Máté, a zenei rendezés Harmati Máté munkája.
A hanganyagot külön nyomtatott kotta kíséri, a dalok karaoke változatának videóit is elérhetővé teszi a kiadó.
A Trianon Múzeum a Kárpát-medence egyetlen olyan intézménye, mely az első világháborút követő békeszerződéssel és napjainkra is kiható következményeivel foglalkozik, és intézményes keretek között mutatja be a trianoni országvesztés gazdag és megrázó tárgyi, szellemi hagyatékát. A magyar emlékezetpolitika egyedülálló intézménye az irredenta dalok kiadásával nemcsak az idősebb generációt szeretné elérni, ennél is nagyobb célja, hogy a mai kor zenei stílusában megjelenítve a fiatal nemzedékkel is megismertesse a 20. század első felének sajátosan magyar dalait.
Az irredenta muzsika egy egész nemzetet sújtó, érthetetlen tragédiára adott, ösztönös, lelki gyógyulást kereső válasz. A dalok szövegét az elveszett Magyarország visszaszerzésére irányuló vágyak kifejezésre juttatása, zenéjét pedig a könnyen énekelhetőség, a fülbemászó, gyakran indulószerű dallam jellemezte.
A Trianon Múzeum a teljesség igényével próbálja megidézni a két világháború között Magyarországon kialakult erős szellemi irányzat megnyilvánulásának minden színterét. A haza egyesítésének gondolata nemcsak a politikai közéletben, az úri kaszinók folyosóin volt napirendi téma, hanem a művészet és a kultúra valamennyi műfajában képviseltette magát, így a zenei életben is. Trianon fájdalma jelen volt mind a könnyű-, mind a komolyzenei életben.
Szinte alig volt olyan előadótér, ahol ne jelent volna meg valamilyen formában Nagy-Magyarország idilli gondolata.
Ezt a miliőt kívánja megeleveníteni a megújulás alatt álló múzeum zeneszobája, melynek segítségével a látogatók egy század eleji polgári enteriőrbe léphetnek be. A szobabelsőben a jellegzetes bútorok és tárgyak mellett az irredenta zenei mozgalomhoz kapcsolódó relikviák is láthatók. A szobában kiállított fúvós és ütős hangszerek mellett néhány korabeli kiadású kottaritkaság is megtekinthető. A korszakra jellemző grafikai elemekkel tarkított kottakép mellett látványos ízelítőt adnak a kor grafikai stílusából azok a plakátok, melyek a korszak zenei és színpadi előadásait, bemutatóit adják hírül.
A rockzenei alapokra helyezett és az ország kiváló előadóművészei tolmácsolásában elhangzó tizenkét legszebb magyar irredenta dalt tartalmazó CD a múzeum ezen törekvését igyekszik kiegészíteni.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.