A mozikba kerülő alkotást a legigazabb Trianon-feldolgozásnak nevezik, hiszen a film nemcsak az eseménytörténetet meséli el a nézőknek, de azt is megpróbálja megválaszolni, mi történt a Franciaországba látogató magyar tárgyalódelegációval 1920. január 7-e után, hogyan jutottak el odáig, hogy a szerződést a felek 1920. június 4-én aláírják.
A feldolgozást átélhetővé teszi a játékfilmes elemek alkalmazása, a dokumentumfilmek felhasználása és a szerkezet áttekinthető, világos vonalvezetése.
A Svenk riportjában megszólal Máthé Áron, a film történész szakértője, a Nemzeti Emlékezet Bizottság elnökhelyettese, aki elsősorban arra mutat rá, milyen fontos üzenet érkezik a nézőkhöz a film révén. A Béke – A nemzetek felett elmondja, „hogy a trinoni kérdéskör nem valami avíttas, levedlett, a sufniban már kicsit szagos dolog, hanem sajnos valami olyan, ami továbbra is itt van velünk, meghatározó erővel bír.”
És ez a film – teszi hozzá a történész – ezt a történetet modern nyelven, egy új filmstílusban, mindenki számára érthetően, sőt átérezhetően meséli el.
Kálomista Gábor, a Megafilm producere inkább azt hangsúlyozza, hogy mennyire aktuális a film problémafelvetése. „Ma is eleven valóság, hogy külföldön döntenek a sorsunkról. Vajon érdemes-e az ilyen jelenségeket szó nélkül tudomásul venni?” – kérdezi.
Janicsek Péter színész megint más oldalról ragadja meg a moziélményt: ő azt emeli ki, mennyire profi stáb állt össze, milyen nagyszerű együttműködés és magas szakmai minőség mellett készült a film. Ugyanakkor – elmondása szerint – színészként is torokszorító érzés volt átélni a trianoni döntést.
A Svenk adását szombat este 22.50-től láthatják a Hír TV-n.
Borítókép: Máthé Áron, a film történész szakértője (Fotó: YouTube)