A Budapesti Történeti Múzeumhoz tartozó Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár 2016-ban, még Reigl Judit életében ajándékba kapott egy késői papírmunkát az Absztrakt folyamat-sorozatból, magától a művésztől. Már akkor megfogalmazódott a múzeum részéről, hogy a gyűjteményt egy Reigl Judit-festménnyel is szeretnék gyarapítani. A Fonds de dotation Judit Reigllel folytatott kapcsolatfelvétel és a hosszú előkészítő munka után 2023. szeptember 7-én kerül sor az adomány átvételére.
A kiválasztott munka egy nagy méretű vászonra festett Kívül című festmény, amely Reigl Judit több korszakának nyomait is magán viseli.
A képen a kihagyások révén ma is látható az 1986-os Hidrogén, neutrínók, foton felülete, erre festette rá Reigl 1998-ban a Kívül-sorozat egyik emberalakját úgy, hogy foltokban megmaradt az űrt, a végtelen univerzum struktúráját érzékeltető absztrakt első festmény is. Így ötvöződik a képen a Reiglt egész életében foglalkoztató technikai és tartalmi problematika: az egymásra rétegződő jelentéssel telített felületek, a világmindenség
és a semmibe kivetett, de szabad ember ábrázolásának kérdése.
A kép jelentőségét az életművön belül az is mutatja, hogy a Kívül-sorozat festményei közül ez az egyik legtöbbet reprodukált darab, maga Reigl is lefotóztatta, és műtermében helyezte ki a róla készült reprodukciót.
A Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár gyűjteménye ezzel az adománnyal egy nagy jelentőségű, felbecsülhetetlen értékű, a múzeum számára másképp elérhetetlen alkotással gazdagodott.
A donáció jelentőségét bizonyítja, hogy az átadáskor jelen lesz Claire Legras, Franciaország magyarországi nagykövete, valamint ebből az alkalomból Budapestre utazik a Fonds de dotation Judit Reigl alapítvány elnöke, Roberta Bernard, akitől az adományt Népessy Noémi, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatója veszi át.
A Fonds de dotation Judit Reigl alapítványt 2014-ben maga Reigl Judit hozta létre, a neves francia múzeumi kurátorokból, gyűjtőkből, galeristákból, támogatóiból és barátaiból álló kuratóriumot maga választotta. Az alapítvány létrejötte óta kizárólagosan rendelkezik Reigl Judit műveinek szerzői és hitelesítési jogaival. Feladata közé tartozik Reigl Judit szellemi és fizikai hagyatékának gondozása: a műtárgyak feldolgozása, az életmű-katalógus összeállítása, publikálása és bizonyos művek múzeumi elhelyezése. Ez utóbbi eredményeként került számos kiemelkedő alkotás tengerentúli és európai múzeumokba, legutóbb a berlini Neue Nationalgalerie vásárolt és kapott ajándékba néhány alkotást. Noha a Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtárnak vásárlásra nem volt lehetősége, az alapítvány mégis méltónak ítélte arra, hogy a Kívül-sorozat egyik kiemelkedő darabját a múzeumnak adományozza.
A Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár 2015-től szisztematikusan törekszik Franciaországba emigrált magyar képzőművészek alkotásainak gyűjtésére, ebben Cserba Júlia, a mostani Szárnyalás–Vol–Flight, Reigl Judit figurális festészete című kiállítás egyik kurátora fontos szerepet játszik. Az ő közvetítésének és egy jelentős NKA-támogatásnak köszönhetően kerülhetett a párizsi Magyar Műhely művészeti vezetőjének, Pátkai Ervinnek számos szobra és grafikája a gyűjteménybe 2017-ben. Ezt követően 2019-ben került sor a Szöllősi-Nagy–Nemes gyűjtemény anyagából a számítógépes művészet úttörőjének számító Vera Molnar alkotásainak bemutatására a Kiscelli Múzeum oratóriumában. A kiállítás megrendezése alkalmat adott a közvetlen kapcsolatfelvételre a művésszel, ennek következtében számos műtárgyat vásárolt és kapott ajándékba a múzeum, így mára az életmű összes periódusát magában foglaló anyaggal rendelkezik. Ebbe a misszióba illeszkedik a mostani Reigl Judit-mű szerzeményezése is.
Borítókép: Reigl Judit-festményt kapott adományul a Kiscelli Múzeum (MTI/Balogh Zoltán)