Petőfi Sándor ezért titkolta el sokáig az egyik leghíresebb művét

Nem csupán műfaji paródia, de a maga korszakának teljes kifigurázása, éppen ezért bár idővel a magyar irodalom nagy klasszikusává vált, sokáig nem értették és nem szerették A helység kalapácsát. Petőfi Sándor művét Vidnyánszky Attila rendezésében mások mellett Szabó Imre, Gál Natália és Sőtér István főszereplésével láthatjuk a Mitem keretében október 23-án a Nemzeti Színházban.

Forrás: Mitem.hu2023. 10. 17. 17:00
Fotó: Eori Szabo Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oh Hamlet! Mi volt ijedésed, mikoron megláttad atyád lelkét, ahhoz képest, amint megijedt a helybeli lágyszívű kántor feleségének látásán?

 – hangzik el A helység kalapácsában, Petőfi Sándor első könyvében, amely 1844 októberében jelent meg (a Versek című, amely a költőnek igazi hírnevet szerzett, csak pár héttel utána, és ekkor fog hozzá a János vitéz írásához, amely visszavonhatatlanul a legnagyobbak közé emeli majd).

Petőfi Sándor: A helység kalapácsa. Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzet Színház

Tiszteletdíjként 40 pengő járt, amit a költő azonnal elküldött szorult anyagi helyzetben lévő szüleinek. A Petőfi által hőskölteménynek nevezett mű nem aratott sikert, a kötetből még évek múlva is voltak fölös példányai a kiadónak, 1847-ben ki is hagyta az összes költeményét átfogó válogatáskönyvéből. Mi lehet ennek az oka? Talán az, hogy ez a komikus eposz nemcsak a műfaj paródiája akart lenni, hanem a korszak dagályos és cikornyás költészeti divatját és a nemzetieskedést is gúnyolta, ami a még éppen csak segédszerkesztővé előlépett ifjútól pimasz gesztusnak tűnhetett a kortársak szemében.

Annál sikeresebb lett a mű később, humorára, iróniájára, a szellemes szószaporítások groteszk képeire és a parádés hexameterek álpatetikus hangvételére egyre inkább vevő lett a közönség. 

Már a szereplők megnevezése is mosolyt csal az olvasó és a leendő néző arcára: Erzsók ötvenötéves bájaival, Fejenagy, a kovács, vagy mint őt a dús képzeletű nép költőileg elnevezé: a helység kalapácsa, Harangláb, a fondor lelkületű egyházfi, Bagarja, a béke barátja, Vitéz Csepü Palkó, a tiszteletes két pej csikajának Jókedvű abrakolója, A lágyszívű kántor és „amazontermészetű” felesége, Márta.

A helység kalapácsa. Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház

A mű minden bája és humora mellett ez az előadás a beregszászi társulatról is szól, arról, hogy a színház kapaszkodó, a túlélés eszköze. Nem hangoljuk át Petőfi művét, de abból indulunk ki, hogy ennek a társulatnak a tagjai a háború miatt most itt ülnek bőröndjeiken, és nem lehetnek otthon. A színen megjelenő Petőfi az Útilevelek kárpátaljai passzusaiból idéz, és hazagondolunk… Játékos, szabad színházat kínálunk, ezzel az előadással csatlakozva a Petőfi-emlékévhez, amelyben a költő születésének 200. évfordulóját ünnepeljük

 – olvasható Vidnyánszky Attila rendezésének ajánlójában, amely a Mitem keretében a Nemzeti Színházban látható október 23-án este hét órakor. 

Borítókép: A helység kalapácsa (Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.