Vitályos Eszter államtitkár szerint ennek az aktivitásnak az egyik eredménye, hogy a Romani Design meghatározó szereplője a kortárs magyar divat és dizájn szektornak, és ezt a maguk erejével, tehetségével, szorgalmával és alázatával érték el.
Vitályos Eszter a tárlattal kapcsolatban úgy fogalmazott,
a Hagyományok Házába indultam, és végignézve a tárlatot úgy éreztem, a Csodák Palotájába érkeztem meg.
A hamarosan véget érő tárlaton tett látogatásán az államtitkár felidézte, a Romani Design 2010-ben alakult. Ekkor azt a feladatot tűzték maguk elé, hogy segítsék a roma közösségek kulturális és társadalmi integrációját.
A politikus hozzáfűzte, hogy aki végignézi a tárlatot, láthatja, hogy a Romani Design valójában nem is a divatról szól, hanem az együttműködésről, a felelősségvállalásról, a közjóról.
A divat valójában mindennek csodálatos eszköze – ahogy az első kollekció címe is megfogalmazta: Divattal az elfogadásért – hangsúlyozta Vitályos Eszter.
Mint fogalmazott, a ruhák, az ékszerek, a kiegészítők a tervezői minőség, a kézműves design egyszerre reprezentálja a roma kultúrát, egyben annak kapcsolódását a magyar kultúrához, sőt a Kárpát-medencei kultúrához. Hozzátette, ennek a kapcsolódásnak szép szimbóluma, hogy a tárlat a Kallós Zoltán Kiállítótérben nyílt meg. Kallós Zoltánra emlékezve megjegyezte, hogy
a kutató szintén a népi kultúra megőrzésének szentelte életét, népzenei gyűjtőmunkája alatt mintegy 15 ezer dallamot jegyzett le, és nagy szerepet játszott az erdélyi és a magyarországi táncházmozgalom létrejöttében és elterjedésében.
A beszéd után Kósa Klára keramikus iparművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja Mesevilág címmel tartott tárlatvezetést.
A Romani Designról
A 2010-ben alapított Romani Design, a világ első roma divatstúdiója hazai és nemzetközi szinten is egyedülálló módon, a kollekciók, valamint az így közvetített vizuális üzenetrendszer segítségével képviseli a roma viseleti kultúra és iparművészet kortárs kontextusban történő reprezentációját, az aktivizmus és a fenntartható divat elvei mentén – áll az augusztusban megnyílt és október 18-ig látható kiállítás ajánlójában.
A Romani Design és a Hagyományok Házának partnersége több évre nyúlik vissza, az időszaki kiállítás középpontjában a brand által használt multilaterális üzenetrendszer és az elmúlt 13 év során a kollekciók által létrehozott konceptuális portfólió áll, elrugaszkodva a textilfókuszú tárlatok klasszikus installációs és grafikai megoldásaitól.
A kiállítás kurátora Czingel Szilvia, a koncepciót és a látványterveket Torma Beatrix és Salát Zalán Péter készítette.