Vitályos Eszter a magyar széppróza napja alkalmából az Anna Grand Hotelben tartott ünnepségen arról beszélt, hogy Balatonfüred idén először ad otthont a programnak, melyet Jókai Mór születésének 199. évfordulója alkalmából rendeztek. Úgy fogalmazott, a széppróza fellendülése a XVIII. század második felében a polgári felemelkedéssel párhuzamosan történt. Jókai írói életműve a magyar irodalom megkerülhetetlen teljesítménye, hozzájárult identitásunk megőrzéséhez – mutatott rá.
A szépprózának közösségteremtő ereje van, a művekben rejlő értéket meg kell őrizni és át is kell adni, ez közös felelősség
– tette hozzá.
Bóka István (Fidesz–KDNP), Balatonfüred polgármestere arra hívta föl a figyelmet, hogy Balatonfüreden immár több évtizede szervezik meg évről évre a Jókai-napokat, és a széppróza napjához is gazdag irodalmi programokkal csatlakoznak.
A városban alkotó íróknak, költőknek köszönhetően Balatonfüred legnagyobb kulturális öröksége az irodalom lett
– tette hozzá. Megtiszteltetésnek nevezte, hogy idén először nem Budapesten, hanem a Balaton-parti városban rendezték meg a programot.
Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke ismertette, hogy már most készülnek Jókai születésének 200. évfordulójára, amely jövőre lesz esedékes. Jókait példaképnek nevezte, akire méltán felnézhetünk.
A magyar széppróza napját a Magyar Írószövetség kezdeményezésére 2018 óta ünneplik minden év február 18-án, Jókai Mór születésnapján.
Borítókép: Reformkori viseletek is felbukkantak a közönség sorai között a magyar széppróza napja alkalmából rendezett ünnepségen Balatonfüreden, az Anna Grand Hotel dísztermében (Fotó: MTI/Katona Tibor)