Tisztelgés a magyar filmszakma nagyjai előtt

Az idei MOZ.GO szemlén Magyar Mozgókép Életműdíjjal tüntették ki Deimanik Tamásné Baba fénymegadót, Elek Judit forgatókönyvíró-rendezőt, Gulyás Buda operatőrt, Piros Ildikó színművészt és Selmeczi György zeneszerzőt. Emlékezetes filmjeikből ünnepi válogatás látható a Filmión, a Filmintézet streaming platformján csütörtöktől vasárnapig ingyenesen megtekinthető a Mária-nap, A veréb is madár, a Kaméleon, az Idő van és a Kopaszkutya kiváló minőségben felújítva.

2024. 06. 20. 12:19
Filmio
Magyar Mozgókép Életműdíjjal tüntették ki Deimanik Tamásné Baba fénymegadót, Elek Judit forgatókönyvíró-rendezőt, Gulyás Buda operatőrt, Piros Ildikó színművészt és Selmeczi György zeneszerzőt. Fotó: Ladoczki Balazs Forrás: Filmio
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elek Judit Mária-nap című filmje 1866-ban játszódik és Szendrey Júlia a központi figurája. Petőfi Sándor özvegyének családja a fiatalabb lány, Mária névnapját ünnepli, miközben mindenki a maga évtizedes sérelmeit hánytorgatja fel. Az alkotást először az Un certain regard programban mutatták be a cannes-i fesztiválon 1984-ben.

Filmio
Deimanik Tamásné Baba fénymegadó munkája nélkül a Kopaszkutya is másképp nézne ki (Forrás: Filmio)

Piros Ildikó alakítja Szöszit az 1968-as A veréb is madár című szatirikus vígjátékban, amelyben egy sikeres amerikai üzletemberből és egy szürke kisemberből álló ikerpár tagjai egymás személyiségét ellopva keverednek fergeteges kalandokba.

Az óriási közönségsikert elért alkotásban a kor legnagyobb kabarészínésze, Kabos László alakítja az ikerpár mindkét tagját.

Goda Kriszta máig népszerű rendezése a Kaméleon című fordulatos thriller, amely Gulyás Buda operatőr kameráján keresztül a 2000-es évek végi budapesti elit világába kalauzolja a nézőt. 

A Nagy Ervin, Hámori Gabriella és Kulka János főszereplésével készült alkotásban egy házasságszédelgő szélhámos kegyetlen játékai tárulnak fel, ahogyan megpróbálja behálózni következő áldozatát, egy gyönyörű és gazdag balerinát.

A magyar posztmodern film egyik kulcsműve Gothár Péter Esterházy Péterrel közösen írt, Idő van című drámája, amely egy olyan középkorú férfi története, aki elhatározza, hogy még életében „hőssé” válik. 

A korszak legizgalmasabb előadói – Lázár Kati, Bodrogi Gyula, Ruttkai Éva, Cseh Tamás, Cserháti Zsuzsa – közreműködésével készült Gothár-film, hol a westernek, hol a musicalek világát idézi, különleges hangulatát fokozzák Selmeczi György csodás dallamai.

Deimanik Tamásné Baba fénymegadó, több évtizedes pályafutása alatt olyan kultikus filmeken dolgozott, mint a Ripacsok, a Dögkeselyű, a Csinibaba, a Moszkva tér, vagy a Valami Amerika. 

Nélküle Szomjas György legendás zenés filmszatírája, a Kopaszkutya is másként nézne ki. A Schuster Lóránt, Földes László és Deák Bill Gyula főszereplésével készült zenés film egy fiktív külvárosi rockzenekar történetét meséli el.

A Nemzeti Filmintézet által indított Filmio egyedülálló kínálattal várja a nézőket online: korunk elvárásaihoz igazodva kiváló minőségben elérhetőek a magyar filmgyártás régi és új remekművei, a klasszikusok és az örök kedvencek is.

A hiánypótló kínálat hétről hétre újdonságokkal bővül. Jelenleg már mintegy ezer magyar film közül válogathat a közönség a Filmión, amely mobilon és okostévé alkalmazásokon keresztül is elérhető. 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.