December 12-én mutatják be Tősér Ádám legújabb sportdokumentumfilmjét, amely az FC DAC 1904 futballklub történetét és a szlovákiai magyar közösséget mutatja be. A 94 perces alkotás a sporton keresztül nem csupán a Dunaszerdahelyi Atlétikai Club (DAC) sikereit és küzdelmeit tárja elénk, hanem egy mélyebb, társadalmi és kulturális utazásra is hív, hiszen a DAC más, mint a többi futballcsapat. Egy olyan klub, aminek a stadionon túl is súlya van.
A DAC film hamarosan a mozikban
A futball nem egyszerűen sport: a nemzeti identitás szerves része szerte a világon. Nincs ez másképp a határon túli magyarság esetében sem. A Dunaszerdahelyi Atlétikai Club, avagy a DAC, nevéhez híven a felvidéki magyarság identitásának alapjává vált a viharos XX. században. Az elmúlt 120 évben öt különböző államhoz tartozó Csallóközben már a klub puszta működése is csodának számítana, ezzel szemben a DAC a megmaradás és a nemzeti összetartozás szimbóluma lett. A DAC-ról szóló sportdokumentumfilm elsősorban arról a közösséghez tartozásról szól, amit ez a futballcsapat éltet: ez a felvidéki magyarság egyik utolsó bástyája. A film egy olyan futballklub életébe enged betekintést, aminek a pályán nyújtott teljesítményén felül, a stadionon kívül is súlya és felelőssége van a szurkolóival szemben.
Történelmi háttér és kulturális jelentőség
Egy régi álmunk, hogy elkészíthessük a DAC-ról szóló filmet. És úgy tűnik, hogy nagyon sokan várják már, hiszen a csapatnak hatalmas szurkolótábora van. Filmünkben bemutatjuk a DAC történetén keresztül a kisebbségi lét hétköznapi és rendkívüli velejáróit, ezek folyamatos változásait. Bemutatjuk, hogy a sportnak milyen különleges ereje lehet egy társadalomban és azt is, hogy a DAC miért sokkal több, mint egy egyszerű sportegyesület
– mondta Tősér Ádám, a film rendezője, aki sok éve foglalkozik a témával.
Nevéhez egyébként az elmúlt években olyan filmek kapcsolódtak, mint a Blokád című, számos díjjal jutalmazott alkotás vagy a Béke – A nemzetek felett című dokumentum-játékfilm, amelyek megtekinthetők a Nemzeti Filmintézet streaming platformján, a Filmión is.
A Svenk stábjának Lajos Tamás producer elmondta, hogy bár a futball egy rendkívül széles tábort megérint, de szerettek volna legalább akkora hangsúlyt fektetni ennek az összmagyar vonatkozásaira is.
Gyakorlatilag két szálon fut a film, egyrészt a futball és a sporttörténet van a fókuszban, másrészt pedig a magyarság, politika, külpolitika, nemzetiségpolitika története. Azt az évszázados küzdelmet is elmeséli a film, amit a határon túli magyarság a megmaradásáért, ezen belül a felvidéki, csallóközi magyarság az identitásának megőrzéséért folytat. A film egyik fontos eleme, amikor a Nélküled című dal, ami talán mára a futballisták himnusza lett, ott zeng a stadionban, és mi hat kamerával, hihetetlen technikával vehettük fel az egyik meccs előtt
– mesélte el a filmes háttérműsorban a producer.
Futballsikerek és közösségformálás
A film megmutatja a klub legemlékezetesebb pillanatait, köztük a 2017–2018-as idényt, amikor Marco Rossi vezetésével a csapat bronzérmet szerzett a szlovák bajnokságban, ezzel kivívva az Európa-ligában való indulás jogát. Rossi szereplése a dokumentumfilmben külön érdekesség, hiszen edzőként fontos szerepe volt a DAC történetében.
A Hír TV filmes háttérműsorának legújabb adását szombaton 23.30-kor láthatják a televíziónézők, az ismétlés szokás szerint vasárnap reggel 7.30-kor lesz.
A Svenk a DAC filmmel foglalkozó egyik részletét már most meg lehet nézni:
A DAC film producere Lajos Tamás (Semmelweis, Örök tél, Blokád, Ma este gyilkolunk), rendezője Tősér Ádám (Ők tudják mi a szerelem, Blokád, Béke – A nemzetek felett), operatőre Gajdics Dávid (Zanox, Ernelláék Farkaséknál). A film vágója Kiss Wanda és Medveczky László, zeneszerzője Vranik Krisztián (Az állampolgár, Adás, Fekete kefe). Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült, forgalmazója az Uránia Film.