Trianon után bizonyíthatóan szétszakadt a nemzet, mégpedig úgy, ahogyan az megterveztetett: maradék magyarokra és elcsatoltakra/elszakítottakra. Úgy, mint a hóviharkor a menedékházban melegedőkre és a kint szorultakra. A bentiek – helyszűke miatt vagy hitevesztettségükben – marják egymást, a kinn rekedteket pedig a vihar tizedeli, meg az itt-ott rájuk csapó farkashordák. Be, a többiek közé nem mehetnek, de nem csak a helyszűke miatt, lehet, hogy egyre kevésbé kívánkoznak közéjük látván fenekedésüket – meg hát, tanulják a farkasüvöltést
– írta le 2010-ben e korántsem szívderítő szavakat Duray Miklós felvidéki író, politikus, s e parabolában felfedezhető „marják egymást” jelenség fontos összetevőit vizsgálják meg december 4-én szerdán 17 órától az MCC Scrutonban (1113 Budapest, Tas vezér utca 3–7.) tartandó beszélgetésen Nagy Koppány Zsolt József Attila-díjas író, Szentesi Zöldi László, a Magyar Nemzet lapszerkesztője és Lakatos Mihály, a Magyar Összetartozás Intézetének szenior kutatója.
Ahogy annak is utánajárnak, hogy húsz évvel ezelőtt hogyan változtatta meg az anyaországi és a külhoni magyarság viszonyát a 2004. december 5-i, rossz emlékű népszavazás – a bűntudat és az önvizsgálat ideje után az összetartozást is erősítve. Mert tudnunk kell honnan indultunk, hogyan jutottunk idáig, hogyan és merre léptünk, lépjünk tovább.
Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát a Magyarösszetartozás.hu-n tudja jelezni.