„Románok” és „táposok” – Ismerik-e egymást valójában a magyar nemzetrészek, ha ilyen szavakat használnak?

A kommunizmus regnálása idején, majd a rendszer bukása utáni időszakban is gyakran megtörtént, sőt még napjainkban is előfordul, hogy a Magyarországra érkező, többek között erdélyi, felvidéki, kárpátaljai magyarokat az anyaország lakói románként, szlovákként, ukránként aposztrofálták/aposztrofálják. Emellett éppen húsz éve, 2004. december 5-én zajlott le a kettős állampolgárságról szóló népszavazás, amely az anyaország és a külhoni magyarság kapcsolatát évekre tovább mérgezte. A szomorú jubileumhoz kötődve tart a témáról beszélgetést a Magyar Összetartozás Intézete december 4-én Nagy Koppány Zsolttal, Szentesi Zöldi Lászlóval és Lakatos Mihállyal.

2024. 12. 01. 18:02
Az Összetartozás Emlékhelye Forrás: parlament.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trianon után bizonyíthatóan szétszakadt a nemzet, mégpedig úgy, ahogyan az megterveztetett: maradék magyarokra és elcsatoltakra/elszakítottakra. Úgy, mint a hóviharkor a menedékházban melegedőkre és a kint szorultakra. A bentiek – helyszűke miatt vagy hitevesztettségükben – marják egymást, a kinn rekedteket pedig a vihar tizedeli, meg az itt-ott rájuk csapó farkashordák. Be, a többiek közé nem mehetnek, de nem csak a helyszűke miatt, lehet, hogy egyre kevésbé kívánkoznak közéjük látván fenekedésüket – meg hát, tanulják a farkasüvöltést

 – írta le 2010-ben e korántsem szívderítő szavakat Duray Miklós felvidéki író, politikus, s e parabolában felfedezhető „marják egymást” jelenség fontos összetevőit vizsgálják meg december 4-én szerdán 17 órától az MCC Scrutonban (1113 Budapest, Tas vezér utca 3–7.) tartandó beszélgetésen Nagy Koppány Zsolt József Attila-díjas író, Szentesi Zöldi László, a Magyar Nemzet lapszerkesztője és Lakatos Mihály, a Magyar Összetartozás Intézetének szenior kutatója. 

magyar
A magyarok összetartozását jelképező emlékhely (Forrás: Parlament.hu)

Ahogy annak is utánajárnak, hogy húsz évvel ezelőtt hogyan változtatta meg az anyaországi és a külhoni magyarság viszonyát a 2004. december 5-i, rossz emlékű népszavazás – a bűntudat és az önvizsgálat ideje után az összetartozást is erősítve. Mert tudnunk kell honnan indultunk, hogyan jutottunk idáig, hogyan és merre léptünk, lépjünk tovább. 

Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát a Magyarösszetartozás.hu-n tudja jelezni.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.