Több mint nyolcmillió forint ütheti a markát a Bartók-világverseny győztesének

Március 3-tól május 26-ig jelentkezhetnek a 32 év alatti zongoristák a 2025-ös Bartók-világversenyre. A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású megméretés Bartók Béla zongoraműveit állítja középpontba.

2025. 02. 21. 8:31
A Zeneakadémia épülete ad otthont a Bartók világversenynek Fotó: Darabos György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zeneakadémia 2017-ben elindított, a Nemzetközi Zenei Versenyek Szövetsége tagságát is elnyert Bartók-világversenyének 2025-ös zongorafordulója ismét a magyar kormány támogatásával valósul meg.

Bartók
A zongoristák mérhetik össze tudásukat az idei Bartók-világversenyen. Fotó: Mudra László

A Bartók-világverseny idén a zongoristákat várja 

A Bartók-világverseny portálon március 3-tól május 26-ig jelentkezhetnek a harminckét év alatti zongoristatehetségek, a beküldött videók alapján az intézmény rangos oktatóiból álló előzsűri választja ki az élő fordulókba kerülő legfeljebb harmincöt pályázót.

A Zeneakadémián augusztus 31. és szeptember 7. között zajló elődöntők, középdöntők, szóló- és zenekari döntő nyitottak a közönség számára, emellett online közvetítésben is megtekinthetők lesznek.

A kötelező repertoárban a hangsúly Bartók zongorára írt legfontosabb darabjain van, melyek minden fordulóban szerepelnek. A versenyzőknek emellett be kell mutatniuk tudásukat Liszt, Kodály, Dohnányi, Scarlatti, Ravel, Debussy, Szkrjabin, Prokofjev és Sztravinszkij alkotásainak megszólaltatásával is.

A Bartók-verseny egyik különlegessége, hogy a zeneszerzés verseny díjazott művei is szerepelnek a hangszeresek kötelező repertoárjában. Ezúttal a 2024-es zeneszerzés forduló két darabja, Lee Hanuri Vertigineux (Szédülő) című alkotása és Papp Mátyás Kirakós című kompozíciója.

A döntőben a versenyzők Bartók 2. és 3., Beethoven 3. és 5. zongoraversenye, Liszt Haláltánca és Esz-dúr zongoraversenye közül választhatnak egyet, amelyet a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara közreműködésével, Kovács János vezényletével adnak majd elő.

Az első díj 22 ezer euróval jár, a második 14 ezerrel, a harmadik 8 ezerrel. Több különdíjat is kiosztanak, a legjobb Bartók-interpretációért 4000 euró, a kortárs kompozíciók legjobb előadójának 2000 euró, a közönségdíjasnak pedig 1500 euró jár. Ezeken felül számos hazai intézmény ajánl fellépési lehetőséget a legjobbaknak.

A nemzetközi zsűri kilenctagú lesz, öt külföldi és négy magyar művész, illetve szakember alkotja majd. A tagok felkérése folyamatban van, a szervező Zeneakadémia rövidesen nyilvánosságra hozza a névsort.

A korábbi Bartók-világversenyeken olyan művészegyéniségek kaptak meghívást a zsűribe, mint például a 2019-es zongoraversenyen Kenji Watanabe, Vásáry Tamás és Andrej Korobejnyikov, vagy a legutóbbi, tavalyi zeneszerzőversenyen a világhírű brit komponista, Thomas Ades.

A versenyhez kapcsolódóan a Zeneakadémia Közép-európai Zenetörténeti Kutatócsoportja megszervezi második nemzetközi konferenciáját is.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.