Kinevette a Kádár-rendszert, amely ugyan a perifériára száműzte, de elhallgattatni sosem tudta

A huszadik század utolsó harmadának egyik legjelentősebb lírai alkotója volt, aki a kommunista diktatúra alatt is megőrizte az egyéni szabadságát. Július 16-án volt huszonöt éve, hogy elhunyt Petri György, az évforduló alkalmából Horváth Péter irodalomtörténész, a Kertész Imre Intézet tudományos főmunkatársa emlékezett meg a Kossuth- és József Attila-díjas költőről.

2025. 07. 17. 11:47
Fotó: Wikipedia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze ötvenhat évesen, 2000. július 16-án hunyt el Petri György, azonban velünk maradnak a művei és a kötetei, amelyekben úgy formálta a szavakat, miként senki más a magyar lírában. A költő 1943-ban Budapesten látta meg a napvilágot, épp a világháború idején, szinte az egész életét a fővárosban töltötte, a Kertész Imre Intézet pedig emléktáblát avatott az Eötvös utca 22. szám alatti lakóházán a születésének a nyolcvanadik évfordulója alkalmából.

Petri György
 Huszonöt éve hunyt el Petri György (Fotó: Szilágyi Lenke / Kertész Imre Intézet)

Több mint negyven évig alkothatott, verseiben saját törvénye szerint mondta ki felismeréseit, s az életmű, amely szikár és kendőzetlen igazságaiból összeállt, a huszadik század legjelentősebb magyar költői közé emeli

– írja a megemlékezésében Horváth Péter irodalomtörténész, a Kertész Imre Intézet tudományos főmunkatársa, majd miként folytatja, az első önálló kötete, a Magyarázatok M. számára 1971-ben jelent meg, később ezt még tizenkét másik követte, egy-egy újabb állomásaként a megtett útnak.

A hatvanas évek közepén indult alkotóként nyughatatlan „magánpolitikusi” szenvedélye már fiatalon sem elégedett meg a független, passzív értelmiségi szerepével. Csak kiindulópont volt ez számára, amelyből létrehozta az alkatához leginkább illő új művészi szerepmintát, az ellenzéki költő kompromisszumot nem ismerő létformáját

– folytatja Horváth Péter, aki szerint Petri György neve elválaszthatatlanul összeforrt ezzel a szereppel, amely művészi védjegyévé lett az évtizedek során.

A Kertész Imre Intézet által kiadott Petri György különbözése című interjúkötetben a költő úgy fogalmazott, hogy a szabadság igazi záloga a nevetés, ezért is kerülte a tragikus pózokat és ebből a megfontolásból inkább kinevette az őt megfélemlíteni próbáló hatóságokat; így elhallgattatni sosem tudták, csupán a perifériára száműzni.

Sokan másokkal ellentétben a rendszerváltoztatás után sem változott meg, s egy pillanatra sem adta fel ellenzékiként megharcolt és kiküzdött elveit. Petri halálig hű maradt munkájához és önmagához, s csak az utolsó pillanatban tette le azt a tollat, mellyel beírta magát jeles elődei és nagyszerű utódai sorába

– fogalmaz az irodalomtörténész, aki úgy véli, így lett a költő megkerülhetetlen és kihagyhatatlan alakja a magyar lírai hagyománynak

A megemlékezés teljes terjedelmében a Kertész Imre Intézet honlapján olvasható, alább pedig a Petri György különbözése című könyv bemutatóját tekinthetik meg.

Borítókép: Petri György (Forrás: Wikipédia)

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.